Rumunija je označila početak istorijskog poduhvata u svom energetskom sektoru – pokrenuto je bušenje prve od deset planiranih bušotina u okviru projekta Neptun Deep, najvećeg offshore projekta eksploatacije prirodnog gasa u Crnom moru. Ovaj strateški potez približava Rumuniju energetskoj nezavisnosti i jača njenu ulogu ključnog igrača u energetskoj bezbednosti regiona, navedeno je u saopštenju Ministarstva energetike Rumunije.
Procenjuje se da Neptun Deep sadrži rezerve od preko 100 milijardi kubnih metara prirodnog gasa, a projekat, koji realizuju kompanije Romgaz i OMV Petrom, predstavlja najvažniju energetsku investiciju u Rumuniji, vrednu oko četiri milijarde evra.
Bušenje svih deset bušotina odvijaće se postepeno, a prve količine gasa trebalo bi da uđu u nacionalnu mrežu od 2027. godine. Kada dostigne pun kapacitet, Neptun Deep će godišnje proizvoditi oko osam milijardi kubnih metara gasa, čime će Rumunija udvostručiti svoju domaću proizvodnju i postati neto izvoznik gasa u regionu.
Trenutno je Rumunija najveći proizvođač prirodnog gasa u Evropskoj uniji, sa godišnjom proizvodnjom od oko devet milijardi kubnih metara. Eksploatacija Neptun Deepa dodatno će učvrstiti ovu poziciju i značajno smanjiti energetsku zavisnost Centralne i Istočne Evrope od uvoza.
Pročitajte još:
- Osmi paket mera pomoći građanima u Hrvatskoj: Stabilne cene i pomoć najranjivijim grupama
- Poplave u BiH: Vodostaji reka rastu, vanredna situacija u nekoliko opština
- Elektroenergetske kompanije CG udružuju snage za izgradnju Konsolidovanog data centra
Osim energetske sigurnosti, projekat će doneti i značajne ekonomske benefite – privućiće investicije, otvoriti nova radna mesta, povećati državne prihode i podstaći razvoj energetske infrastrukture.
Ministar energetike Rumunije, Sebastijan Burduž, istakao je da početak bušenja u Neptun Deepu predstavlja ključni trenutak za Rumuniju i njenu energetsku budućnost. Naglasio je da ovaj projekat garantuje energetsku sigurnost i ekonomsku stabilnost u narednim decenijama, kao i da će eliminisati zavisnost od ruskog gasa. Takođe je rekao da Rumunija neće samo osigurati sopstvene energetske potrebe, već će moći da pruži podršku i drugim zemljama u regionu.
Rumunija koristi resurse Crnog mora u sklopu šire strategije uravnoteženog energetskog miksa, koji obuhvata ne samo eksploataciju prirodnog gasa, već i razvoj obnovljivih izvora energije, ulaganja u vodonik i nuklearnu energiju.
Energetski portal