IPARD III program – raspisan prvi javni poziv za Meru 1

Foto-ilustracija: Unsplash (frances-gunn)

U Srbiji je raspisan prvi javni poziv za Meru 1 (M1) u okviru IPARD III programa, koji ovog puta nudi podsticaje za projekte usmerene na unapređenje fizičke imovine poljoprivrednih gazdinstava kroz investicije u infrastrukturu i opremu. Ovaj program omogućava finansiranje za izgradnju i opremanje objekata, kao i za uspostavljanje novih ili obnovu postojećih višegodišnjih plantaža i matičnjaka.

Kako smo ranije navodili, IPARD fond je pretpristupni program Evropske unije, koja je odobrila sredstva za IPARD II 2014-2020 program  u iznosu od 175 miliona evra. Međutim, od prethodne godine se sprovodi IPARD III 2021-2027 program, ali ovog puta je iznos 288 miliona evra. Podsetićemo da se IPARD trenutno odnosi na tri vrste mera, od kojih je tema ovog javnog poziva Mera 1.

  • Mera 1 (M1) – Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava
  • Mera 3 (M3) – Investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda
  • Mera 7 (M7) – Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja (podrška razvoju ruralnog turizma)

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Unsplash (ricardo-gomez-angel)

Predmet ovog poziva je podrška projektima koji podrazumevaju izgradnju i/ili opremanje objekata, stvaranje novih ili obnavljanje starih višegodišnjih plantaža voća, uspostavljanje novih matičnjaka sa sadnim materijalom visokih fitosanitarnih kategorija za voće i grožđe, kao i nabavku opreme unutar tih projekata. Podsticaji su namenjeni sektorima proizvodnje mleka, mesa, voća, povrća, žitarica, industrijskog bilja, grožđa, jaja i ribarstva, navodi se na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Prijave su otvorene od 23. februara do 24. maja 2024. godine.

Što se tiče sredstava, izdvojeno je ukupno 4.809.728.000,39 dinara (preko 41 milion evra) za finansiranje. Visina podsticaja varira od 60 odsto do 75 odsto ukupnih prihvatljivih troškova investicije, zavisno od određenih uslova, kao što su status mladog poljoprivrednika, proizvodnja sertifikovanih organskih proizvoda, lokacija gazdinstva u planinskim područjima, investicije u upravljanje otpadom i vodama, kao i proizvodnju i skladištenje energije iz obnovljivih izvora.

Podnosioci zahteva mogu ostvariti pravo na podsticaje u iznosu od minimalno 20.000 evra do maksimalno 1.000.000 evra po projektu.

Što se tiče svih dodatnih informacija i uputstava vezanih za javni poziv, detalji su dostupni na zvaničnim internet stranicama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i na stranici Uprave za agrarna plaćanja.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti