Potražnja za ugljem u ovoj godini dostigla je rekordni nivo, međutim izveštaj Međunarodne agencije za energetiku (IEA) o tržištu uglja, prvi put predviđa pad globalne potražnje uglja od 2,3 odsto do 2026. u poređenju za tekućom godinom.
Predviđanja se baziraju na informacijama o povećanju kapaciteta obnovljive energije u naredne tri godine. Preko 50 odsto ovog povećanja očekuje se da će se ostvariti u Kini, koja ipak u ovom trenutku predstavlja preko polovine svetske potražnje za ugljem. Potražnja u ovoj zemlji očekuje se da će opasti u narednoj godini, a taj nivo bi trebalo da se zadrži do 2026. godine. I pored predviđenog pada, globalna potrošnja uglja do 2026. godine mogla bi da ostane iznad osam milijardi tona.
U ovoj godini Kina, Indija i jugoistočna Azija čine preko 70 odsto globalne potrošnje ovog energenta, a naročito se očekuje da će u jugoistočnoj Aziji potrošnja prvi put u 2023. godini premašiti onu u Sjedinjenim Državama i Evropskoj Uniji.
Pročitajte još:
- OVE GODINE ISTORIJSKA POTROŠNJA UGLJA – NAJVEĆI ZAGAĐIVAČ, ALI IZNUĐENO REŠENJE U KRIZI
- REGIONALNI TRENDOVI OBLIKUJU GLOBALNU POTROŠNJU UGLJA
- ZAŠTO JE SISTEM ODSUMPORAVANJA TENT-A ZNAČAJAN ZA SRBIJU?
Kako se navodi, jedino su Indija i jugoistočna Azija regioni gde se previđa značajan rast potrošnje uglja kroz 2026. godinu, dok se u razvijenim ekonomijama širenje obnovljive energije dovesti do pada potrošnje uglja.
Prisećanja radi, na održanoj Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (COP28), najsnažnija polemika vodila se upravo u vezi sa temom fosilnih goriva. Konačni dogovor poziva zemlje da pređu sa fosilnih na alternativna goriva, naročito kada je reč o snabdevanju energetskih sistema. U okviru razgovora, smanjenje emisija ugljen-dioksida do 2025. godine bila je važna tema, a tom prilikom se istaklo da bi ubrzana zelena tranzicija upravo Kine i Indije bila od velikog značaja za ostvarenje ciljeva.
Energetski portal