Evropska unija je u 2024. godini instalirala rekordnih 65,5 GW solarnog kapaciteta. Ipak, podaci novog izveštaja SolarPowerEurope pokazuju da je došlo do značajnog usporavanja rasta. Preciznije, u ovoj godini rast je iznosio svega 4,4 odsto, dok je u prethodnim godinama bio u opsegu od 41 do 53 odsto.
U prethodnoj godini instalirano je 62,8 GW, što znači da je u 2024. instalirano za svega 2,7 GW više.
Najveći deo, više od dve trećine, ukupnih solarnih kapaciteta u Evropskoj uniji i dalje se nalazi na krovovima, ali je tržišni udeo velikih solarnih elektrana porastao. Ističe se da je napredak rasta u budućnosti doveden u pitanje zato što se smanjuju podsticaji za krovne instalacije, a takođe postoji i nedostatak fleksibilnosti u elektroenergetskom sistemu. Pored toga, kao razlog smanjenja rasta navodi se i stabilizacija cena energije.
Iako je Evropska unija uvela važne politike, poput Direktive o obnovljivoj energiji (RED III) i plana REPowerEU, njihova implementacija nije dovoljno brza. Štaviše, RED III je do sada u potpunosti sproveden samo u jednoj zemlji.
Pročitajte još:
- Novi Zeland dobija svoju najveću solarnu elektranu od 400 MW
- Puštena u rad solarna elektrana „B2 Sunspot“ u Kikindi
- Solarna elekrana na Siciliji napajaće 154.000 domaćinstava
I pored toga što je cena solarnih modula drastično smanjena, za 35 odsto od početka godine, kao i smanjenja troškova instalacije, nije došlo do značajnijeg rasta. Zbog toga je došlo i do opadanja prihoda u ovom sektoru.
Do kraja 2024. godine, kako je navedeno u izveštaju Pregled tržišta solarne energije u EU za period 2024-2028, Evropska unija imaće 338 GW kapaciteta solarne energije, a pet najvećih tržišta i dalje ima više od dve trećine tržišnog udela. Posmatrajući prethodnih 10 godina, instalirani solarni kapacitet u Evropskoj uniji učetvorostručio se – sa 82 GW u 2014. na 338 GW u 2024. godini.
Kada je reč o prvih deset tržišta, samo je njih pet instaliralo više solarnih kapaciteta u ovoj godini u odnosu na 2023. godinu.
Katarina Vuinac