Savezna vlada Nemačke zalaže se za prelazak na obnovljive izvore energije, između ostalog i u grejanju, čime se okreće sve većoj energetskoj nezavisnosti, ali i zaštiti klime. Povodom ovoga, potrebno je revidirati Zakon o energiji u zgradarstvu.
Pomenutim zakonom bi se od 2024. godine uveo nov sistem grejanja oslonjen na obnovoljive izvore energije. Od prvog januara 2024. godine svaki novopostavljeni sistem grejanja trebalo bi da radi na 65 odsto obnovljive energije.
Nemačka se odlučuje da sada menja tokove u novoj gradnji, jer sistemi za grejanje kada se naprave, koriste se između 20-25 godina. Ovaj zakon se ne bi odnosio na već postojeće sisteme grejanja koje ljudi koriste, već isključivo na one koji će se tek graditi, od dana stupanja zakona na snagu.
Pročitajte još:
- TOPLOTNE PUMPE – SIGURNO REŠENJE ZA UŠTEDU
- NETO NULTE EMISIJE: ŠTA JE TO, I ZAŠTO NAM JE NEOPHODNO?
- TOPLOTNE PUMPE – SIGURNO REŠENJE ZA UŠTEDU
Smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva znatno utiče na nemački energetski suverenitet, jer to ujedno znači da bi Nemačka manje zavisila od uvoza energenata, samim tim bi bila otpornija i na skokove cena na svetskom tržištu energenata.
Iako je bilo polemike oko zakona, i da li je to za građane skuplja opcija, ideja je da je zapravo gasni sistem skuplji, i da će cena nafte i gasa kontinuirano rasti do 2027. godine zbog trgovanja EU, ali i kasnije zbog ograničenosti pomenutih resursa. Ako građanin pređe na toplotu iz obnovljivih izvora, on postaje nezavisan od ovih cena, i investicije se nadoknađuju nižim operativnim troškovima tokom veka trajanja i korišćenja.
Nemačka nije jedina koja radi na ovome. Francuska ima preko četiri miliona instaliranih toplotnih pumpi. U Norveškoj toplotne pumpe pokrivaju 60 odsto potreba, a u Švedskoj 40 odsto. U Danskoj će do 2030. godine trećina grejanja biti preko pumpi. Austrija, Češka i Poljska takođe podržavaju domaćinstva da pređu na održivije sisteme poput toplotnih pumpi.
Energetski portal