Grčka gradi jednu od najvećih solarnih elektrana u Evropi

Foto-ilustracija: Pixabay

Jedna od najvećih solarnih elektrana u Evropi biće izgrađena u Grčkoj, što pokazuje opredeljenost ove zemlje ka obnovljivim izvorima energije. Za lokaciju je izabrana oblast Larisa u administrativnom regionu Centralne Grčke.

Izgradnju solarne elektrane maksimalne snage 560 megavata započela je firma Ameresco Sunel Energy, koja je izabrana za izvođača, dok bi u rad trebala biti puštena u periodu od 18 do 24 meseca, odnosno početkom 2026. godine. Ameresco Sunel Energy je zajedničko ulaganje između Ameresca, vodećeg integratora čistih tehnologija specijalizovanog za energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije, i Sunel Grupe, međunarodnog vodećeg izvođača solarnih fotonaponskih projekata.

Ovaj projekat nosi naziv Enipeas, a sastoji se od dva dela Skopija, čija je snaga 400 MWp i Kalitea, snage 160 MWp.

Po završetku projekta očekuje se da će generisati 0,90 TWh električne energije godišnje, čime će biti omogućeno snabdevanje električnom energijom 225.000 domaćinstava. Emisije CO2 biće smanjenje za 379 kilotona godišnje.

PROČITAJTE JOŠ:

Površina solarnog parka je oko 6.926 hektara, gde će biti instalirano 968.630 fotonaponskih modula.

Projekat je sufinansiran od strane Evropske unije kroz fond „NextGenerationEU“.  Vlasnik ovog  solarnog postrojenja je naftna kompanija Lightsource bp, poreklom iz Velike Britanije, a na grčkom tržistu se pojavila pre četiri godine.

„Projekat Enipeas od 560 MWp značajno doprinosi stvaranju održivije budućnosti za Grčku jer će obezbediti pristupačnu, sigurnu i čistiju energiju i podržati ciljeve dekarbonizacije i energetske nezavisnosti zemlje. Uzbuđeni smo što smo partneri sa Ameresco Sunel Energy SA na projektu Enipeas, jednom od najvećih projekata čiste energije te vrste u Evropi“, rekla je Natalia Paraskevopoulou, iz kompanije Lightsource bp.

Ukupna investicija potrebna za ovaj projekat procenjuje se na 395 miliona evra. Ovaj projekat je deo Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, nazvanog „Grčka 2.0“, a urađen je da podstakne energetski prelaz i dekarbonizaciju zemlje.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti