Najveće baterijsko skladište energije na svetu gradi se u Saudijskog Arabiji, a ima za cilj da doprinese razvoju industrije obnovljivih izvora energije i ostvarivanju ciljeva Saudijske vizije 2030, sa optimalnim energetskim miksom od 50 odsto energije iz obnovljih izvora.
Nedavno su BYD Energy Storage i Saudijska elektroenergetska kompanija potpisali ugovor za projekat baterijskog skladištenja sa kapacitetom od 12,5 GWh. U kombinaciji sa prethodno isporučenim projektom od 2,6 GWh, ukupna saradnja sada dostiže 15,1 GWh.
Ova saradnja pokazuje odlučnost Saudijske elektroenergetske kompanije da uvede napredne tehnologije za skladištenje energije, kako bi unapredila efikasnost korišćenja energije i podstakla razvoj sektora obnovljivih izvora energije.
Sistemi za skladištenje energije kapaciteta 12,5 GWh biće potpuno integrisani u sistem prenosa energije Saudijske Arabije, igrajući ključnu ulogu u rešavanju izazova koji su nastali zbog sve većeg broja sistema za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, obezbeđujući stabilnu snabdevenost energijom i zadovoljavajući vršne energetske potrebe.
Pročitajte još:
- Finska gradi prvu fabriku za održiva avio goriva
- Uloga vodonika i gvožđa u inovativnom rešenju za skladištenje solarne energije
- Inovativna metoda za dugotrajnije gorivne ćelije
U međuvremenu, doprinosiće razvoju energetske infrastrukture Saudijske Arabije na fleksibilan, efikasan i ekonomski način, pomažući u energetskoj transformaciji i dajući podsticaj nacionalnoj energetskoj bezbednosti.
Baterijska energetska oprema u potpisanim projektima biće instalirana na pet lokacija. BYD Energy Storage će Saudijskoj elektroenergetskoj kompaniji isporučiti ESS (Energy Storage system) nove generacije pod nazivom MC Cube-T. Sistemi koriste globalno pionirsku CTS (Cell-to-System) super-integrisanu tehnologiju, sa Vcts indeksom (proporcija zapremine ćelije prema zapremini sistema) koji prelazi 33 odsto.
Kao značajan uspeh u industriji, ovaj potpis će redefinisati vrednost i status skladištenja energije zasnovanog na elektrohemiji u globalnom energetskom sistemu.
Energetski portal