Međunarodna agencija za energetiku (IEA) najavila je pokretanje Globalnog posmatračkog centra za veštačku inteligenciju i energiju za proleće, kako bi pratila sve veći uticaj izgradnje data centara na potrošnju električne energije. Tokom „AI Action Summita“ u Parizu, izvršni direktor IEA, istakao je da ubrzani rast veštačke inteligencije i digitalnih tehnologija zahteva hitnu koordinaciju među energetskim kompanijama, državnim institucijama i tehnološkim sektorom, kako bi se obezbedila stabilna i održiva energetska infrastruktura.
Prema podacima IEA, potražnja za električnom energijom u data centrima već sada iznosi 1,4 odsto ukupne globalne potrošnje, a očekuje se da bi do 2030. mogla dostići čak tri odsto. Jedan AI data centar u proseku može da potroši onoliko struje koliko i 100.000 domaćinstava. Birol, direktor IEA, upozorio je da bez adekvatnog planiranja i izgradnje nove energetske infrastrukture, postoji rizik da će mnogi AI projekti biti usporeni ili obustavljeni.
Pored sve većeg energetskog opterećenja, veštačka inteligencija donosi i velike mogućnosti za transformaciju načina na koji proizvodimo, trošimo i distribuiramo energiju. AI može da unapredi prognozu vremenskih uslova i efikasnost u razvoju novih tehnologija, uključujući nuklearnu energiju (uključujući male modularne reaktore) i geotermalna rešenja, kao i da optimizuje rad električnih mreža.
Pročitajte još:
- Indija postavila ambiciozne ciljeve: 500 GW čiste energije do 2030.
- Svetski dan energije – od inicijative do ambicioznih ciljeva za zelenu energiju
- Rezultati nove analize: Evropa ima dvostruko veći potencijal vetroenergije nego što smo mislili

IEA u decembru prošle godine već je organizovala prvu globalnu konferenciju o energiji i veštačkoj inteligenciji, na kojoj su stručnjaci iz različitih sektora razgovarali o načinima kako AI može olakšati zelenu tranziciju i poboljšati efikasnost energetskih sistema. Uoči objavljivanja novog Specijalnog izveštaja o energiji i veštačkoj inteligenciji 10. aprila, dr Birol je potvrdio da će na isti datum biti pokrenut i novi „Opservatorijum za energiju, AI i data centre“, koji će javno pružati najdetaljnije dostupne podatke o globalnim energetskim potrebama AI tehnologija.