Gas u geopolitičkom vrtlogu: Potražnja raste, snabdevanje pod pritiskom

Prema predviđanjima Međunarodne agencije za energetiku (IEA), globalna potražnja za prirodnim gasom zabeležiće značajan porast od preko 2,5 odsto u 2024. godini, a sličan rast očekuje se i u 2025. Do rasta potražnje doveo je postepeni oporavak tržišta od globalne energetske krize koja je značajno poremetila stabilnost tržišta proteklih godina, navodi se u novom Globalnom pregledu bezbednosti gasa za 2024. godinu koji je objavila IEA.

Veliki deo globalnog rasta potražnje za gasom dolazi iz Azije, čija tržišta beleže brz razvoj, dok Evropa takođe pokazuje oporavak potražnje za industrijskim gasom, iako je ona i dalje ispod nivoa pre krize. Međutim, uprkos oporavku, novi izvori gasa na globalnom tržištu zaostaju. Relativno spor rast proizvodnje LNG-a ograničava ponudu, dok geopolitičke tenzije, naročito u vezi sa ruskim isporukama gasa preko Ukrajine, unose dodatnu neizvesnost u stabilnost globalnih snabdevanja.

Jedan od ključnih izazova za Evropu predstavlja mogućnost potpunog prekida isporuke ruskog gasa preko Ukrajine krajem 2024. godine, kada ističu postojeći ugovori za tranzit.  IEA upozorava da bi ovo moglo dovesti do veće nestabilnosti tržišta, a evropske zemlje bi se mogle suočiti sa izazovima snabdevanja u zimskoj sezoni 2024–2025.

Uloga LNG-a u globalnoj trgovini gasom porasla je nakon početka globalne energetske krize i postala ključna u održavanju balansa između ponude i potražnje. IEA ističe da će Severna Amerika biti glavni izvor novih kapaciteta, sa očekivanim ubrzanjem rasta snabdevanja LNG-om za skoro šest odsto tokom 2025. godine. Novi izvori gasa dolaziće i iz Afrike i Azije, ali transportni izazovi, uključujući ograničenja na Panamskom kanalu i Crvenom moru, predstavljaju dodatne prepreke.

Pročitajte još:

IEA Poziva na saradnju i fleksibilnost

Kako bi se prevazišli ovi izazovi, IEA apeluje na pojačanu saradnju između proizvođača i potrošača. Fleksibilnost duž lanaca vrednosti LNG-a, povećanje likvidnosti globalnog LNG tržišta i integracija ukrajinskog sistema skladištenja gasa u globalno tržište neki su od ključnih koraka koje IEA predlaže za očuvanje stabilnosti snabdevanja.

„Rast koji vidimo u globalnoj potražnji za gasom ove i sledeće godine odražava postepeni oporavak od globalne energetske krize koja je teško pogodila tržišta. Ali ravnoteža između trendova potražnje i ponude je krhka, sa jasnim rizicima buduće nestabilnosti,“ rekao je Keisuke Sadamori, direktor za energetska tržišta i bezbednost IEA. „Proizvođači i potrošači moraju blisko sarađivati kako bi se snašli u ovim neizvesnim vremenima, uzimajući u obzir potrebu da se unapredi prelazak na čistu energiju kako bi se osigurala sigurna i održiva budućnost.“

Ovogodišnje izdanje Globalnog pregleda bezbednosti gasa sadrži i poseban odeljak o integraciji gasova sa niskim emisijama u transportni sektor, naglašavajući važnost prelaska na čistije izvore energije i smanjenje emisija gasova staklene bašte.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti