Ukrajina je prekinula trasport ruskog gasa u Evropu, a iz ruskog Gasproma saopštavaju da su isporuke gasa prekinute jer je istekao petogodišnji ugovor o tranzitu koji Ukrajina nije htela da produži. Brisel poručuje da su spremili zamenu za ruski gas. Ipak, evropsko tržište već reaguje – rastu cene i gasa i struje.
Zaustavljanje protoka ruskog gasa za Ukrajinu je „istorijski događaj” iako gubi gotovo milijardu dolara godišnje tranzitnih taksi. Slovačka je ugrožena – očekuje podršku Evropske unije.
„Moramo videti da sebični nacionalni interesi velikih i besmisleni geopolitički ciljevi počinju da dominiraju Evropskom zajednicom, a sa druge strane ignorisanje potreba manjih. U svetskoj politici apsolutno važi da nije važno da li slonovi vole ili se bore – trava uvek pati. Ne želim da Slovačka bude takva trava, kakvu vidimo ovih dana kada je zaustavljen tranzit gasa kroz Ukrajinu, što će imati drastične posledice na sve nas u Evropskoj uniji, ali ne i na Rusku Federaciju”, kaže Robert Fico, premijer Slovačke.
I Moldavija je ostala bez ruskog gasa zbog čega je uvela vanredno stanje u energetici. Građani brinu zbog najavljenih restrikcija.
„Povećanje cena je jedno, ali kada gasa uopšte nema, to je nešto sasvim drugo. Neće biti grejanja, struje, tako da ulazimo u veoma tešku godinu”, ističe poštanski radnik iz Moldavije Petru Murzin.
„Verovatno ćemo morati da štedimo dok ne dobijemo drugo rešenje. Zaista se nadam da će ljudi ovo shvatiti ozbiljno”, kaže Moldavka Nikoleta Neagu.
Pročitajte još:
- Saradnja Srbije i Azerbejdžana na izgradnji gasne elektrane
- Bajatović: Neće biti gasne krize i restrikcija, Srbija je spremna za nepredviđene scenarije
- U delovima Evrope se crpe zalihe i uvozi gas kako bi se nadoknadila vetroenergija
Ima li Evropa alternativu za ruski gas
Iz Brisela saopštvaju da će ruski gas koji je stizao preko Ukrajine, nadomestiti uvozom tečnog gasa, sa zaliha i gasovodima koji nisu ruski.
„Postoje alternative, ali one su obično skuplje od ruskog gasa. A to bi moglo da utiče na troškove života, ali i na industriju”, naglašava analitičar Centra za evropsku politiku Ludvig Lusberg.
„Svakako će to uticati na cene gasa. Cene na TTF, na berzama su već odreagovale, nisu značajno ali su otišle nekoliko eura gore. Samo povećnje cene gasa i upotrebe tih skladišta uticaće i na cene električne energije, i tu već imamo jedan skok cena za januar”, kaže stručnjak za energetiku Željko Marković.
Starim gasovodom kroz Ukrajinu snabdevala se i Češka, Austrija i Italija koje tvrde da imaju druge opcije. Bio je to alternativni pravac i Mađarskoj, kao i Srbiji, koje se sada oslanjaju na Balkaski odnosno, Turski tok.
Izvor: RTS