Izveštaji o stanju voda u Evropskoj uniji ukazuju na napredak u poboljšanju kvaliteta slatkih i morskih voda, kao i na preduzete mere za njihovu zaštitu i smanjenje rizika od poplava. Posmatran je period od šest godina, a utvrđena su i područja za dalji napredak.
Evropka unije je dala ključne preporuke državama članicama kako bi poboljšale upravljanje vodama do 2027. godine.
Kada je reč o slatkovodnim vodama, samo 39,5 odsto površinskih vodnih tela Evropskoj uniji postiže dobar ekološki status, dok 26,8 odsto ostvaruje dobar hemijski status.
„To je uglavnom posledica raširene kontaminacije živom i drugim toksičnim zagađujućim supstancama”, navodi se u saopštenju Evropske komisije.
Nestašica vode i suša takođe su sve veći problem u najvećem delu Evropske unije.
Što se tiče upravljanja rizikom od poplava, naglašeno da je zemlje Evropske unije moraju da učine više kako bi proširile svoje planiranje i administrativne kapacitete i adekvatno ulagale u prevenciju poplava, naročito s obzirom na današnju stvarnost učestalijih i ozbiljnijih poplava.
Pročitajte još:
- Korak prema održivosti – sušenje mulja iz otpadnih voda i ponovna upotreba
- Stroža pravila EU za tretman otpadnih voda
- Koliko EU kasni u zaštiti voda od štetnih supstanci?
Izveštaj o Okvirnoj direktivi o morskoj strategiji, takođe pokazuje da postoji značajan prostor za poboljšanje, naročito u pogledu postizanja dobrog ekološkog statusa svih morskih voda Evropske unije.
Među preporukama koje su date za poboljšanje upravljanja vodama je promovisanje ponovne upotrebe vode, sprovođenje dodatnih mera za rešavanje trajnih izazova u području životne sredine, povećanje usklađenosti sa zakonima Evropske unije o vodama, poštovanjem graničnih vrednosti zagađenja, kao i obezbeđivanje dodatnih finansijskih sredstava.
U Direktivi o poplavama, istaknuta je važnost obnove ekosistema i mere pripravnosti, kao što su sistemi ranog upozoravanja.
Prema izveštaju o Okvirnoj direktivi o morskoj strategiji, ostvaren je ograničen napredak u uvođenju i sprovođenju mera za postizanje ciljeva Direktive, posebno u pogledu morskog otpada.
Energetski portal