Evropska komisija (EK) je prvi put usvojila listu od 47 strateških projekata za jačanje domaćih kapaciteta strateških sirovina, čime će se ojačati evropski lanac vrednosti sirovina i diverzifikovati izvori snabdevanja.
EU je postavila cilj da do 2030. godine iskopava 10 odsto potrebnih sirovina, prerađuje 40 odsto i reciklira 25 odsto, što bi značajno doprinelo zelenoj i digitalnoj tranziciji Evrope.
Na spisku za sada nema Srbije, a time ni projekta eksploatacije litijuma u dolini Jadra. Međutim, odluka o prijavama za projekte smeštene u trećim zemljama biće doneta kasnije.
Novi strateški projekti predstavljaju značajnu prekretnicu u provedbi Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA).
Ovih 47 strateških projekata nalazi se u 13 država članica EU: Belgiji, Francuskoj, Italiji, Nemačkoj, Španiji, Estoniji, Češkoj, Grčkoj, Švedskoj, Finskoj, Portugalu, Poljskoj i Rumuniji.
Od toga, 25 projekata pokriva vađenje, 24 preradu, 10 recikliranje i dva zamenu kritičnih sirovina.
Pročitajte još:
- Izdato je Rešenje o obimu i sadržaju za rudarski deo projekta „Jadar“
- Ministarstvo rudarstva i energetike demantovalo vest o litijumu u Mačvi
- Globalno tržište baterija – Kina dominira, Evropa traži rešenja
Projekti obuhvataju 14 od 17 strateških sirovina navedenih u Zakonu o kritičnim sirovinama, uključujući litijum (22 projekta), nikl (12 projekata), kobalt (10 projekata), mangan (sedam projekata) i grafit (11 projekata), što će posebno koristiti lancu snabdevanja sirovinama za baterije u EU.
„Ovi projekti će omogućiti EU da u potpunosti ispuni ciljeve za eksploataciju, preradu i reciklažu litijuma i kobalta do 2030. godine, uz značajan napredak za grafit, nikl i mangan. Osim toga, strateški projekti koji uključuju magnezijum (jedan projekat) i volfram (tri projekta) doprineće otpornosti odbrambene industrije EU, koja se oslanja na ove materijale”, saopšteno je iz EK.
Za operativno pokretanje 47 strateških projekata očekuje se ukupna kapitalna investicija od 22,5 milijardi evra.
Predviđeno je da za projekte eksploatacije proces izdavanja dozvola neće trajati duže od 27 meseci i 15 meseci za ostale projekte. Trenutno, procesi izdavanja dozvola mogu trajati od pet do 10 godina.
Energetski portal