EU: Uspešan razvoj energije vetra, ali potrebni dodatni napori za postizanje cilja do 2030

Foto-ilustracija: Unsplash (Grahame Jenkins)

Završetak 2023. godine doneo je dobre rezultate kada je reč o razvoju obnovljivih izvora energije u Evropskoj uniji. Govoreći o energiji vetra, ona je činila 19 odsto ukupne električne energije koja je proizvedena prošle godine u Evropi. Štaviše, u državam članicama izgrađeno je ukupno 17 GW novih kapaciteta ovog izvora energije, pokazuju podaci WindEurope i to 14 GW na kopnu i 3 GW na moru.

Ipak treba istaći da je i pored ovakvog napretka, koji je značajno bolju u odnosu na 2022. godinu, potreban dodatan kako bi se postigli ciljevi Evropske unije postavljeni do 2030. godine. To znači da bi svake godine do 2030, trebalo da se izgradi po novih 30 GW kapaciteta.

Prošla godina najuspešnija je bila za Nemačku, koja je izgravila najviše novih kapaciteta vetra, a treba reći da je prvo mesto zauzela i kada je reč o solarnoj energiji. Drugo i treće mesto zauzele su Holandija i Švedska. Kako se navodi na sajtu WindEurope, Holandija je izgradila vetroelektranu na moru Hollandse Kust Zuid kapaciteta 1,5 GW, koja je ujedno u ovom trenutku najveći vetropark na svetu.

Procene Međunarodne agencije za energetiku (IEA), pokazuju da će Evropa tokom perioda od 2024. do 2028. godine instalisati godišnje 23 GW nove energije vetra. Tome bi trebalo da doprinesu akcije navedene u EU paketu energije vetra, ali i da ojačaju evropski lanac snabdevanja ovom energijom. Kako se navodi, nacionalna implementacija aktivnosti je ključna.

Pročitajte još:

Veoma važan korak u vezi sa ovim jeste to što je Evropska komisija u oktobru prošle godine objavila Paket energije vetra (eng Wind Power Package), a koji je usvojilo u decembru 26 ministra energetike Evropske unije. Paket sadrži 15 hitnih akcija za jačanje konkurentnosti evropskog lanca vrednosti vetra. Ključne akcije uključuju dalje pojednostavljenje izdavanja dozvola, poboljšanja u dizajnu aukcija za izgradnju novih vetroparkova i javnu finansijsku podršku za proizvodnju vetroturbina i ključnu infrastrukturu, navodi se na sajtu WindEurope.

Kako je prethodno napisano, vetar je prošle godine činio 19 odsto električne energije proizvedene u Evropskoj uniji, a kada je reč o ostalim, 13 odsto predstavlja hidro, solarna energija osam odsto i biomasa tri odsto. Sveukupno, obnovlji izvori činili su 44 odsto proizvedene električne energije u 2023. godini.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti