Evropska komisija odabrala je 85 inovativnih projekata za ostvarivanje ciljeva neto-nultih emisija koji će dobiti 4,8 milijardi evra bespovratnih sredstava iz Fonda za inovacije. Reč je o najvećem konkursu Fonda od njegovog osnivanja 2020. godine, čime je ukupna vrednost podrške porasla na 12 milijardi evra, a broja projekata uvećao se za 70 odsto.
Sa procenjenim prihodima od 40 milijardi evra iz sistema EU za trgovinu emisijama u periodu od 2020. do 2030. godine, Inovacioni fond je osmišljen kako bi pružio finansijske podsticaje kompanijama i javnim vlastima za ulaganje u napredne tehnologije s niskim i neto nultim emisijama ugljenika, podržavajući tako prelazak Evrope ka klimatskoj neutralnosti.
Projekti dolaze iz 18 zemalja, uključujući Belgiju, Nemačku, Hrvatsku i Finsku, i obuhvataju različite sektore: energetski intenzivne industrije, obnovljive izvore energije, skladištenje energije, upravljanje ugljenikom, održivu mobilnost i zgradarstvo. Planirano je da projekti budu operativni pre 2030. godine, što bi moglo smanjiti emisiju CO2 za oko 476 miliona tona tokom prvih deset godina.
Odabrani projekti u skladu su sa Zakonom o industriji s nultom neto emisijom (Net-Zero Industry Act) i fokusiraju se na razvoj čistih tehnologija u oblastima energije vetra, sunca, toplotnih pumpi, elektrolizera, gorivih ćelija, skladištenja energije i baterija. Projekti će doprineti povećanju kapaciteta solarnih elektrana u Evropi za tri gigavata, kao i povećanju kapaciteta elektrolizera za 9,3 GW.
Pročitajte još:
- Ecomondo 2024: Italija na čelu ekološke tranzicije i globalne zelene ekonomije
- Ponovna upotreba jednokratne ambalaže iz kafića – kako je to moguće?
- „Ušće evropskih vodnih tela“ – Drina, Tara, Pek, Mlava deo dijaloga i borbe za očuvanje
Za energetski intenzivne industrije, podržane tehnologije će smanjiti emisije kroz korišćenje obnovljive energije, reciklažu, skladištenje toplote i elektrifikaciju. Projekti za upravljanje ugljenikom trebalo bi da omoguće skladištenje 50 miliona tona CO2 godišnje iz teško dekarbonizujućih sektora poput proizvodnje cementa i hemikalija.
U oblasti obnovljivog vodonika, planirana je proizvodnja 61 kilotona obnovljivog goriva godišnje za industrijske i transportne primene. Projekti neto-nula mobilnosti će smanjiti emisije u pomorstvu i drumskom transportu, uz proizvodnju 525 kilotona održivih goriva godišnje.
Projekte su ocenjivali stručnjaci prema smanjenju emisija, inovativnosti, zrelosti, replikaciji i troškovnoj efikasnosti. Ugovori o finansiranju biće potpisani u prvom kvartalu 2025. godine, a sledeći poziv za projekte očekuje se u decembru 2024. godine.
Energetski portak