EU:  Deset najčešćih proizvoda od plastike koji završe na plažama

Foto-ilustracija: Freepik (frimufilms)

Proizvodi od plastike za jednokratnu upotrebu koriste se jednom ili kratko vreme, a potom se bace, pa ne treba da iznenađuje činjenica da oko 80 odsto morskog otpada čini plastika. Osim što plaže izledaju neuredno, to ima i dugotrajan uticaj na našu planetu.

Prema pravilima EU o plastici za jednokratnu upotrebu, deset proizvoda od plastike za jednokratnu upotrebu koji se najčešće nalaze na plažama Evrope su štapići za uši, pribor za jelo (tanjiri, slamke i kašičice), baloni i štapići za balone, ambalaža za hranu, čaše za piće, ambalaža za piće, opušci cigareta, plastične kese, paketi i omoti, vlažne maramice i sanitarni proizvodi.

Za druge proizvode od plastike za jednokratnu upotrebu, EU se fokusira na ograničavanje njihove upotrebe, na primer, uvođenjem zahteva za dizajn. Jedna od mera, uvedena je od 3. jula, plastične flaše za jednokratnu upotrebu koje se prodaju u EU moraju imati čepove ili poklopce pričvršćene za flašu.

Pročitajte još:

„Ovo može izgledati kao mala promena, ali njen uticaj može biti ogroman. Plastični čepovi ili poklopci su deo skoro 26 miliona tona plastičnog otpada koji se svake godine generiše u Evropi, od kojih mnogo završava na plažama širom sveta. Oko 80 odsto morskog otpada čini plastika. Zašto je uvedena promena sa čepovima? To je samo jedan od rezultata EU zakona o plastici za jednokratnu upotrebu“, navode iz Evropske komisije (EK).

EU strategija za plastiku, ima za cilj zaštitu životne sredine i zdravlja ljudi smanjenjem zagađenja plastikom i morskog otpada i ubrzavanje prelaska na kružnu i resursno efikasnu ekonomiju plastike. Strategija definiše kako EU planira da smanji plastični otpad u celokupnom spektru proizvodnje plastike.

Direktiva o plastici za jednokratnu upotrebu nije „protiv plastike“, već protiv neodržive upotrebe i bacanja plastike.

Pravila EU o ambalaži ima za cilj da se do 2025. reciklira 50 odsto plastične ambalaže, a do 2030. 55 odsto. U 2023. godini, Evropska komisija je usvojila REACH ograničenje na mikroplastiku namerno dodatu proizvodima i predlog zakona o sprečavanju gubitaka plastičnih peleta u životnu sredinu. Cilj EU je da smanji ispuštanje mikroplastike za 30 odsto do 2030. godine.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti