
U svetu koji se brzo menja, održivost postaje ključna tema u poslovnim i političkim razgovorima. Aleksandra Njagulj, suosnivač Sustineri Partners i ekspertkinja za ESG i odgovorna ulaganja, vodi inovativne inicijative koje oblikuju budućnost održivog razvoja u jugoistočnoj Evropi. U razgovoru sa njom, razmatramo kako ESG principi utiču na tržište nepokretnosti, koja su rešenja za klimatske izazove, kao i koliko je važna edukacija i podizanje svesti o održivosti na Balkanu. Poseban fokus stavljen je na ESG Adria Samit, događaj koji je postao regionalna platforma za napredak zelene tranzicije i odgovornog korporativnog upravljanja.
Sustineri Partners i Porto Montenegro u partnerstvu sa Vladom Crne Gore, i pod pokroviteljstvom Predsednika organizovali su, drugi po redu, ESG Adria Samiti od 24. do 26 aprila 2024. Samit je nastavak prošlogodišnjeg okupljanja. Kako je protekao ovogodišnji Samit? Koja je glavna poruka Samita?
– ESG Adria Samit je napravio veliki uspeh i iskorak u daljem razvoju ESG agende u Jugoistočnoj Evropi. Samit je privukao više od 600 učesnika iz više od 250 kompanija iz regiona, ali i cele Evrope, koji su imali priliku da slušaju više od 100 svetski poznatih govornika i lidera. Samit je otvorio nove horizonte i mogućnosti za održivi razvoj našeg regiona, a ono što je jedan od zaključaka Samita je i da su zamajac regionalne tranzicije obnovljivi izvori energije i održive finansije, ali i implementacija ESG standarda u sve segmente korporativnog upravljanja. Promena u poslovanju, kako bi se privukle strane direktne investicije i iskoristile mogućnosti koje pruža Evropska unija, kao i mnogi međunarodni partneri, može i treba doći iznutra.
Ova godina označava ne samo prekretnicu za ESG Adria Samit, zbog geografskog proširenja na Adria region, već i stratešku ekspanziju i još veći fokus na ključne teme kao što su održivo finansiranje, zelena tranzicija, značajne regionalne investicije. Poseban akcenat stavili smo na uticaj koji veštačka inteligencija može imati na sva goruća pitanja održivog razvoja kao na ulogu i izuzetno kreativnog, ozbiljnog i inovativnog pristupa startapova iz celog regiona. Zahvalni smo našim partnerima, posebno Predsedniku Crne Gore, Jakovu Milatoviću, i Vladi Crne Gore, na prepoznavanju ESG Adria Samita kao regionalno važnog događaja, kao i podršci pri realizaciji događaja. ESG Adria Samit je dodatno značajan za Crnu Goru, ali i ostale zemlje Zapadnog Balkana, na putu evropskih integracija gde održivi razvoj i Agenda 2030, kao i kvalitetna i pravovremena primena ESG standarda predstavljaju ključni faktor napretka. Izuzetno je raditi sa partnerima koji to prepoznaju.
Zelena ekonomija, zasnovana na niskim emisijama ugljenika, efikasna sa resursima i društveno inkluzivna, prepoznata je kao jedan od ključnih pravaca za postizanje strateških ciljeva u oblasti ublažavanja klimatskih promena i rasta ekonomija zemalja u regionu i povećanja konkurentnosti. Pored toga, cirkularna ekonomija, ESG izveštavanje i rejtinzi, borba protiv zagađenja vazduha, vode i zemljišta, odnosno očuvanja životne sredine i biodiverziteta, sve su važniji u diskusijama koje su se vodile na Samitu, ali i sve značajnije za kompanije regiona.
Koliko kompanije u regionu prepoznaju značaj uključivanja ESG principa u njihovo poslovanje i gde se stiglo u tom segmentu do sada?
– Godinama su se ESG standardi posmatrali kao „lepi za imati” i opcioni u poslovanju, ali sada su postali neophodni za kompanije. Veća svest i angažovanje u vezi sa ESG standardima i održivim praksama, postali su ključni za povećanje prometa, smanjenje nezaposlenosti i omogućavanje učešća u globalnoj ekonomiji, a posebno povećanje trgovine sa kompanijama iz Evropske unije. Kompanije koje uspešno primenjuju ESG standarde takođe bolje kontrolišu i umanjuju rizike povezane sa pitanjima životne sredine, društvene odgovornosti i odgovornog korporativnog upravljanja, inovativnije su i sklonije razvoju novih proizvoda i usluga koje rešavaju ove probleme.
Investicioni trendovi ukazuju na značajan pomak ka održivosti i integrisanje ESG faktora kao ključnih komponenti upravljanja rizikom i stvaranja dugoročne vrednosti. Ovo je podstaknuto ne samo regulatornim okvirima, kako na evropskom nivou, tako i globalno, nego i finansijskom koristi koja dolazi od primene održivih praksi. Kompanije sa jakim ESG praksama posluju sa manje rizika a više profita. Jednostavno rečeno: održivost daje pozitivan podstek poslovanju i predstavlja sistematičnu investiciju u budućnost.
Evropska regulativa i propisi, aktuelni u zemljama EU, postaju stvarnost i u našem regionu. To je posebno važno za kompanije koje su deo internacionalnih grupacija ili učestvuju u lancu snabdevanja i na globalnim tržištima. Sve veće banke i finansijske institucije kod nas integrišu ESG standarde i uslovljavaju kredite tim standardima zbog obaveze izveštavanja prema ESG regulativi matičnih organizacija. Čak više od 80 odsto investitora uzima u obzir ESG standarde kompanija prilikom razmatranja potencijalnih ulaganja, budući da kroz njih vide jasnu sliku celokupne održivosti kompanije i koliko uspješno će ona moći da se nosi sa rastućim ekološkim, društvenim i upravljačkim rizicima. Razmišljanja o održivosti postaju sve važnija u procesu sklapanja poslova spajanja i akvizicija, a više od 70 odsto rukovodilaca, koji su bili deo globalne ankete konsultantske kuće Deloitte, prijavili su da su odustali od potencijalnih akvizicija zbog problema u vezi sa ESG, a velika većina kaže da bi bili spremni da plate više za kompanije sa jakim ESG atributima.
Evropska unija je najveći investitor i trgovinski partner našeg regiona. Da bismo pristupili evropskim tržištima, moramo poštovati EU direktive o ESG regulaciji (EU Corporate Sustainable Reporting Directive – CSRD) i taksonomiju (EU Taxonomy Regulation). U praksi, to znači da evropske kompanije proveravaju da njihovi partneri u lancu snabdevanja ne predstavljaju rizik po životnu sredinu, ljudska prava ili korporativno upravljanje. Naše kompanije moraju ispuniti ove standarde da bi ostale konkurentne. Na koncu, potrošači, zaposleni i drugi akteri takođe očekuju da kompanije doprinesu cjelokupnoj održivosti, usled rastuće svijesti o gorućim problemima koji utiču na naše društvo i okolinu.
Pročitajte još:
Da li vlade na Balkanu imaju strateške planove za ESG i koliko se oni realizuju? Gde je Srbija po zastupljenosti ESG u odnosu na druge zemlje na Balkanu?
– Vlade na Balkanu imaju nacionalne strategije održivog razvoja, u kojima se države fokusiraju na strateške ciljeve i mere u delu ekoloških, prirodnih, društvenih i ekonomskih resursa. U našem regionu vidan je pozitivan pomak u prethodnom periodu, kad govorimo o održivom razvoju i ESG agendi. Brojni relevantni izveštaji prikazuju napredak, ali isto tako svesni smo da regionu predstoji dug put kako bi se uskladili i dostigli ciljevi održivog razvoja u skladu sa EU i UN agendom i ciljevima. Imajmo i u vidu i da svet ne stoji u mestu, čekajući nas.
Srbija se, uz ostale države regiona, 2015. godine pridružila UN Agendi za održivi razvoj do 2030. godine i usvojila 17 ciljeva održivog razvoja. Pred Srbijom, ali i celim regionom, su sada ogromni napori ka usklađivanju zakonodavstvenog okvira i uspostavljanju održivih načina finansiranja kako bi ostvarili ciljeve ovog zahtevnog, ali neophodnog, puta. Slovenija i Hrvatska, kao članice EU, usaglašavaju svoju regulativu i standarde s evropskim, te nose vredne lekcije za zemlje Zapadnog Balkana, posebno u delu održivog razvoja, životne sredine i zaštite ljudskih prava, odgovornog korporativnog upravljanja, ali i većeg inkluzivnog odlučivanja na nivou kompanija, kao i ekonomske osnaženosti žena. Ključno je da države Zapadnog Balkana usklade aktivnosti i regulativu sa EU standardima, prihvate inovativna rešenja, grade regionalnu saradnju, i to ne samo na državnom nivou, već i sa biznisima, međunarodnim organizacijama i finansijskim institucijama. Samo tako možemo garantovati da će do 2030. godine održivi razvoj biti prihvaćen kao jedini put.
Prema izveštaju Energetske zajednice iz 2023. godine, Srbija je napredovala u dekarbonizaciji i sada je u vođstvu, zahvaljujući izmenama Zakona o energetici, koje su stvorile uslove za razdvajanje delatnosti operatora prenosnog sistema električne energije i gasa.
U našem regionu napredak u energetskoj efikasnosti i razvoju obnovljivih izvora energije je značajan. Zemlje jugoistočne Evrope, uključujući naš region, beleže napredak u energetskoj tranziciji i proizvodnji solarne energije. Albanija i Crna Gora su među vodećima u Evropi po korišćenju obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji električne energije. Skoro cela proizvodnja električne energije u Albaniji dolazi iz obnovljivih izvora, dok je u Crnoj Gori taj procenat preko 61 odsto. Hrvatska koristi više od 53 odsto obnovljive energije, a Bosna i Hercegovina 43 odsto, što je značajno iznad proseka EU od 41 odsto.
Događaji poput ESG Adria Samita služe kao platforma za dijalog o pozitivnim primerima, najboljim praksama i rešenjima, napretku i izazovima u održivom razvoju. Učesnici samita, uključujući kreatore politika i donosioce odluka, ključni su za generisanje promena.

Imate višegodišnje iskustvo u oblasti odgovornog ulaganja, posebno u oblasti ESG na tržitu nepokretnosti, urbanih gradova i održivog razvoja. Kako se gradovi Zapadnog Balkana mogu prilagoditi klimatskim promenama? Koja je uloga obnovljive energije u svemu tome?
– Gradovi Zapadnog Balkana, kao i mnoga urbana područja širom sveta, suočavaju se sa sve većim izazovima zbog klimatskih promena, posebno porasta temperatura i učestalosti toplotnih talasa. Prilagođavanje ovim promenama zahteva višestrani pristup, integraciju urbanog planiranja, nadogradnje infrastrukture i usvajanja obnovljivih izvora energije. Prilagođavanje gradova Zapadnog Balkana klimatskim promenama i toploti uključuje sveobuhvatan pristup koji uključuje urbanističko planiranje, poboljšanja infrastrukture i usvajanje izvora obnovljive energije. Obnovljiva energija igra ključnu ulogu u smanjenju emisije gasova staklene bašte, ublažavanju uticaja urbanog toplotnog ostrva i pružanju održivih energetskih rešenja. Kroz inovativne politike, angažman zajednice i strateška ulaganja, ovi gradovi mogu izgraditi otpornost na uticaje klimatskih promena i stvoriti održiviju budućnost.
Koliko je razvijena svest i koliko su građani na Zapadnom Balkanu edukovani o ESG? Kako se to može unaprediti?
– Iako orijentisanost ka ESG agendi može dovesti do smanjenja troškova i ušteda, svest o ovome u našem regionu je niža nego u zemljama EU. Poslednjih godina vidljivi su pomaci, pa se sve više razgovara o ESG standardima, ne samo u poslovnoj zajednici već i na nivou ekonomija regiona. Upravo rad medija poput Energetskog portala, ali i svih drugih medija na temu ESG-ja, koji koriste svoje platforme i uticaj da izveštavaju o ovim temama, je korak u pravom smeru. Prepoznavanje potrebe za podizanjem svesti o značaju ovih principa i održivom razvoju u našem regionu je i podstaklo kompaniju Sustineri Partners da 2023. godine pokrene regionalni samit, posvećen zelenoj tranziciji, održivom razvoju i odgovornom korporativnom upravljanju. Edukacija i osnaživanje svih aktera uključenih u agendu održivosti su osnovni ciljevi Sustineri Partnersa. ESG Adria Samit, kao vodeći događaj koji organizujemo, ne samo da promoviše ovu temu, već pruža prostor za visokokvalitetne diskusije. Značaj ovog događaja nije ograničen samo na period trajanja Samita, budući da je on uporište za mnoga nova partnerstva i inicijative, kao što smo imali priliku već da vidimo.
Samit je postao mesto na kome se grade partnerstva i sa kog potiču regionalne inicijative u oblasti zelene tranzicije, održivih finansija i cirkularne ekonomije, od značaja za celi region. Tako recimo, na ovogodišnjem Samitu smo potpisali Memorandum o saradnji sa tri fakulteta: FEFA iz Srbije, Evropskim Univerzitetom u Tirani i Ekonomskim fakultetom u Rijeci, kako bi u narednom periodu lansirali sveobuhvatni program ESG obuke i sertifikovanja za profesionalce.
Dodatno, sa Western Balkans 6 Chamber Investment Forum (WB6 CIF), kao zajedničkom inicijativom privrednih komora iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Severne Makedonije i Srbije, smo potpisali Memorandum o saradnji sa ciljem da omogućimo kompanijama da steknu znanja i podršku da bi mogli da implementiraju ESG standarde u svoje biznis prakse. Isto tako, kao što je i misija Samita povezanost, cilj nam je da pomognemo da kompanije uspostavljaju partnerske odnose, jer je region i konkurentniji na svetskom tržištu ako se uspostavi saradnja između ekonomija i biznisa u svim zemljama.
Na kraju, kako bi se podigla svest i edukacija o ESG principima na svim nivoima, važna je uloga svih zainteresovanih strana: javnog, privatnog, akademskog sektora, organizacija civilnog sektora i međunarodnih partnera.
Energetski portal