„Elektroprivreda Srbije” pokrenula je analizu mogućnosti i opravdanosti korišćenja postrojenja za proizvodnju i skladištenje vodonika i goriva na bazi vodonika u proizvodnim kapacitetima.
Dušan Živković, generalni direktor „Elektroprivrede Srbije”, rekao je da će kroz analizu pokazati koje mogućnosti imaju i na koji način mogu da pokrenu korišćenje vodonika za svoje potrebe.
Potrebno je da se odrede potrencijalne lokacije, kao i veličina i način upotrebe postrojenja, istakao je Živković, dodajući da je cilj skladištenje energije, diversifikacija skladišta, smanjenje potrošnje fosilnih goriva za proizvodnju energije, generalno povećanje energetske efikasnosti proizvodnje energije, kao i integracija varijabilnih OIE i optimizacija elektroenergetskog bilansa EPSa.
Kako je naveo, u energetskom sektoru Srbije i regiona, već dugo se govori o upotrebi vodonika i ističe da je uvođenje vodoničnih tehnologija jedan od izazova i prilika u procesu dekarbonizacije.
Pročitajte još:
- U planu Izgradnja vetroelektrane kod Aleksinca snage oko 250 MW
- Počinje izrada Programa za industrijsku bezbednost za period 2026-2035
- Počinje izgradnja dalekovoda treće sekcije Transbalkanskog koridora
„Energetska tranzicija i dekarbonizacija nisu realnost samo energetike već cele privrede, celog društva. „Elektroprivreda Srbije” je pozicionirana i ima želju da bude lider u ovoj transformaciji i uveren sam da može da pokrene Srbiju ka novoj vodoničnoj budućnosti. U periodu pred nama za 10 do 15 godina vodonik može da nađe svoje mesto u budućnosti”, naglasio je Živković na konferenciji Zeleni vodonik kao putokaz energetske tranzicije.
U vreme energetske tranzicije, kako ističe generalni direktor, ključno je da se obezbedi i energetska sigurnost Srbije, kao i dugoročni mir, u čemu će EPS kao najveća regionalna kompanija, dati svoj doprinos i energetskoj sigurnosti celog regiona.
„Vreme ispred nas to očekuje. Cilj je dugoročna energetska sigurnost, naravno uz profitabilnost kompanije i zato EPS razvija strateške projekte RHE „Bistrica” i 1 GW solara”, zaključio je Živković.
Energetski portal