U Švajcarskoj je planirana gradnja inovativnog projekta solarne elektrane na železničkoj pruzi kako bi proizvodili električnu energiju. Izdata je građevinska dozvola čime je dato zeleno svetlo za postavljanje pilot projekta, a radovi su najavaljeni za proleće 2025. godine.
Fotonaponska instalacija prostiraće se u dužini do 100 metara, na železničkoj pruzi koja je otvorena za saobraćaj, u maloj opšini Butes.
Pilot sistem oslanjaće se na 48 panela sa svakim izlazom od 380 W, a ukupni kapacitet solarne elektrane biće 18 kW. Procenjena vrednost radova je 585.000 švajcarskih franaka (oko 540.000 evra) i u potpunosti će biti finansirana od strane partnera.
Celu priču je pokrenula kompanija Sun-ways, koja se fokusira na razvoj i implementaciju solarnih tehnologija, posebno u železničkom sektoru.
„Solarne instalacije Sun-Ways imaju potencijal da transformišu proizvodnju energije za železničke mreže i elektromobilnost. Integracijom fotonaponskih sistema u železnički ekosistem, možemo direktno napajati vozove obnovljivom energijom, ali takođe napajati mesta za punjenje električnih vozila, uz smanjenje emisije CO2 i povećanje energetske nezavisnosti celokupnog javnog prevoza u zemlji“, saopštili su iz kompanije.
Pročitajte još:
- Potpisan ugovor o hitnoj obnovi železničke infrastrukture u Srbiji
- Beogradski metro – Predstavljanje projekta izgradnje
- Šta je potrebno za 100 odsto električnu budućnost u Evropi do 2035?
Tehnologija koju je razvila kompanija upotrebljava neiskorišćen prostor između dve šine, bez ometanja železničkog saobraćaja, a lako se radi demontaža kada bude potreban remont pruge.
Instalacija može biti manuelna ili mašinska, pomoću specijalno razvijene mašine Scheuchzer AG, pionira u održavanju železnice. Ova mašina može da instalira do 1.000 kvadratnih metara solarnih panela dnevno, pišu nemački mediji.
Švajcarska Savezna kancelarija za saobraćaj koja je odoborila ovaj projekat, zahtev za dozvolu razmatrala je deset meseci, a jednom ga je čak bila odbila jer nisu imali tehničke reference o predložnoj tehnologiji.
Slični pilot projekti očekuju se u Francuskoj, kao i u Španiji, Rumuniji i Južnoj Koreji, a razgovori su već započeti sa potencijalnim partnerima u Kini, Tajlandu, Australiji i Sedinjenim Državama.