Energija iz vetra – nova tehnologija za jednostavniju i efikasniju proizvodnju

Foto-ilustracija: Unsplash (Oliver Hihn)

Od početka godine, govori se o odličnim uspesima obnovljivih izvora energije u 2023. godini, a jedna od najzastupljenijih jeste energija iz vetra. Ipak, kako je na prošlogodišnjoj Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (COP28) postavljen cilj o potrebi utrostručenja ovakve energije do 2030. godine, zastupljenost obnovljivih izvora mora da se značajno unapredi. I među smernicama, stalno se provlači inovativnost u tehnologiji. I to zaista jeste važno. Unapređenje tehnologije poboljšava mnoge aspekte – od lakše instalacije, smanjenja cena, efikasnijeg delovanja i manjeg negativnog uticaja na prirodu.

Jedno takvo inovativno rešenje ponudio je i startap Katrick Technologies, stvoreći tehnologiju koja proizvodi električnu energiju pomoću vetra, ali ne na isti način kao što to čine uobičajene vetroelektrane. Dok uobičajene električnu energiju proizvode rotacijom, ova nova tehnologija energiju stvara pomoću oscilirajučih krilca.

Ovakav način proizvodnje energije putem vetra moguć je na malim visinama, a zahvaljujući oscilijarućim krilcima tehnologija reaguje na trenutne promene brzine vetra koje se javljanju bliže površini tla. Sa druge strane, rotacioni pokreti bolje radi na većim visinama, recimo preko 10 metara, gde postoji laminarno strujanje vetra, odnosno ono mirnije.

Tehnologija funkcioniše na način da se kinetična energija vetra pretvara u mehaničke oscilacije a one se potom pretvaraju u električnu energiju. Hvatanje velikih količina kinetičke energije moguće je zbog relativno velike radne površine i njene gustine. Svaki uređaj ima šest oscilirajućih krilaca.

Ovi uređaji mogu da se postavljanju na različita mesta, od ravnih površina na vrhu zgrada do mesta kao što je put. Startap je na primeru pokazao da ukoliko se uređaji postave pored puta na dužini od samo jednog kilometra, mogu da napune 80.000 Tesla automobila od 90 kW ili da napajaju 760 domova svake godine.

Jedna od njihovih prednosti upravo je dizajn, koji omogućava da budu postavljene i u urbanim sredinama, gde nije moguće izgraditi uobičajenu vetroelektranu. Fleksibilnost montaže takođe pruža prednost zato što mogu da se postave pod različitim uglovima, tako da u svakom trenutku promenjen smer vetra može da bude uhvaćen. Ovo dovodi i to toga da se lakše dobija saglasnost za njihovo postavljanje.

Kada je reč o uobičajenim vetroelektranama, često se kritikuju zbog opasnosti koju mogu da imaju na divlji svet, a naročito ptice. Zbog toga su ovakva rešenja značajna, jer smanjuju rizik za divlje životinje, a minimalan uticaj imaju i na životnu sredinu.

I ne samo kada se govori o energiji vetra, već i o drugim obnovljivim izvorima, oni se neretko kritikuju zbog uticaja na prirodu. Iako sa jedne strane doprinose njenoj zaštiti kroz smanjenje emisija koje proizvode tradicionalni načini proizvodnje energije, ipak i dalje ostaje prostora za njihovo unapređenje. Zato svaka dobra inovacija, koja uzima i ovaj aspekt u obzir jeste za radovanje.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti