Energetska zajednica pred ključnim odlukama o trgovini emisijama

Energetska zajednica istražila je četiri opcije određivanja cena ugljenika koje je predložila Evropska komisija, a koje su predstavljene u studiji Procena uticaja za uspostavljanje regionalnog sistema trgovine emisijama u ugovornim stranama Energetske zajednice.

Ministarski savet Energetske zajednice pozvao je ugovorne strane da pažljivo razmotre nalaze studije i dostave svoje preferencije u vezi sa scenarijima politike cena ugljenika Evropskoj komisiji i Sekretarijatu znatno pre održavanja Neformalnog ministarskog saveta koji je planiran za jul 2025. godine.

Četiri opcije za trgovinu emisijama

Evropska komisija je, u okviru svojih napora da smanji emisije gasova sa efektom staklene bašte i podrži prelazak na održivu energetsku tranziciju, predstavila četiri opcije za određivanje cena ugljenika u zemljama ugovornicama Energetske zajednice.

Foto-ilustracija: Pexels

Jedna od opcija je Regionalni sistem trgovanja emisijama (ETS) koji funkcioniše po principu „cap-and-trade”. Ovo podrazumeva gornju granicu emisija (cap) koja se smanjuje svake godine kako bi se postiglo redukovanje emisija, dok trgovanje dozvolama (trade) podrazumeva to da preduzeća dobijaju ili kupuju dozvole za emisije (po toni CO₂). Ako neka kompanija smanji svoje emisije ispod svog limita, može prodati višak dozvola drugim učesnicima koji imaju veće emisije.

Još jedna opcija je i ETS sa fiksnom cenom koja je slična prethodnom modelu s tim da je cena dozvola za emisije unapred određena i fiksna. Kompanije i dalje kupuju dozvole za emisije, ali cena po toni CO₂ ne zavisi od tržišnih kretanja.

Kao treću opciju Evropska komisija predlaže porez na ugljenik, odnosno direktno oporezivanje emisija CO₂ po fiksnoj stopi pri čemu kompanije plaćaju porez za svaku tonu emisija koju proizvedu.

Četvrta opcija je integracija u EU ETS (EU Emissions Trading System) koja podrazumeva da se zemlje ugovornice Energetske zajednice priključe postojećem sistemu koji funkcioniše u okviru Evropske unije. 

Pročitajte još:

Svaka od ovih opcija ima svoje prednosti i nedostatke, a izbor zavisi od specifičnih okolnosti i prioriteta zemalja ugovornica Energetske zajednice. Ključni faktori uključuju troškove implementacije, mogućnosti za harmonizaciju sa politikama EU, administrativne kapacitete i uticaj na privredu.

Evropska komisija podstiče zemlje regiona da razmotre dugoročne koristi od uspostavljanja sistema za određivanje cena ugljenika, stavljajući fokus na dekarbonizaciju i konkurentnost u okviru zelenih politika EU. Scenariji se kreću od određivanja cena samo za električnu energiju do šire pokrivenosti, sa postepenim usklađivanjem sa EU ETS.

Cilj ovog procesa je da doprinese pripremi nacrta predloga za ažuriranje Mape puta za dekarbonizaciju, uključujući i posvećenost postizanju klimatske neutralnosti do 2050. godine. Predlog, koji priprema Evropska komisija, trebalo bi da bude usvojen na sednici Ministarskog saveta 2025. godine.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti