Energetika je sektor sa najvišom ocenom prema Beloj knjizi Saveta stranih investitora

Prema napretku u ostvarenju preporuka iz Bele knjige’’ Saveta stranih investitora, energetika predstavlja vodeći sektor, a od ukupno osam preporuka za energetski sektor, kod pet je zabeležen značajan, a kod tri određeni napredak, navodi se u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike.

Preciznije, u nedavno objavljenoj godišnjoj publikaciji Saveta stranih investitora, energetski sektor u ukupnom rangiranju zauzima prvo mesto u 2024. sa indeksom 2,63 od maksimalnih 3, što je značajno iznad nivoa iz 2023. godine, kad je imao indeks 2,30.

Ove preporuke predstavljaju dobru platformu za dijalog sa investitorima o tome kako možemo da poslovno okruženje u Srbiji učinimo boljim i da budemo uspešniji u reformama, objasnila je Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike.

„Energetika je sektor s najvišom ocenom prema Beloj knjizi” Saveta stranih investitora. Energetski sektor prolazi kroz ozbiljnu transformaciju u kojoj je značajno unapređen regulatorni okvir, povećana je stabilnost snabdevanja i ubrzane javne investicije, uz stvaranje predvidljivog okvira za investicije privatnog sektora. Dobre ocene reformi u energetskom sektoru predstavljaju priznanje za dosadašnji rad, dok preporuke daju smernice o tome gde naši rezultati mogu biti još bolji“, kaže ministarka.

Takođe, u Beloj knjizi’’ se beleži napredak u transformaciji „Elektroprivrede Srbije“ iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo.

Prema rečima ministarke, izvršena je promena upravljačke strukture u EPS-u i postavljen je novi Nadzorni odbor, čime su preduzeti bitni koraci ka profesionalizaciji upravljanja ovim preduzećem.

Pročitajte još:

Rekla je i to da je otpočelo sprovođenje plana transformacije EPS-a koji treba da donese pre svega veću efikasnost i promene u načinu upravljanja uz uvođenje godišnjih ciljeva i veću odgovornost menadžmenta, dodajući da na taj način postavljamo primer i za reforme koje predstoje i u drugim energetskim kompanijama.

Izmenama Zakona o energetici dopunjen je regulatorni okvir u skladu sa Trećim energetskim paketom EU i stvoreni su uslovi za spajanje sa tržištem Evropske unije.

„Do kraja godine biće završeno formiranje regionalne berze električne energije, prve u regionu, u kojoj pored Srbije, učestvuju još dve zemlje članice EU – Mađarska i Slovenija, što će imati pozitivan efekat na investiciono okruženje“, kaže Đedović Handanović.

U godišnjem izdanju Saveta stranih investitora prepoznati su i ostvareni rezultati u „ozelenjavanju“ energetskog portfolija.

Foto-ilustracija: Pixabay (n-k)

Kako je ministarka istakla, uvođenjem aukcija za dodelu tržišnih premija za OIE otvorene su mogućnosti za novi ciklus investicija u ovaj sektor i postizanje konkurentne cene otkupa električne energije.

Do kraja novembra biće raspisan drugi krug aukcija, rekla je ministarka i naglasila da je u prvom krugu prošle godine ostvaren veliki uspeh sa devet projekata solarnih i vetroelektrana i više od milijardu evra investicija.

Uz prve zelene proizvodne kapacitete EPS-a, solarni i vetropark u Kostolcu, kao i strateško partnerstvo za jedan gigavat solarnih elektrana, približavamo se ispunjenju strateškog cilja da svaki drugi megavat-sat do 2030. godine bude iz čistih izvora“, kaže ona.

Kako se navodi u „Beloj knjizi“, priliv stranih direktnih investicija sve više zavisi od raspoloživosti, predvidivosti i strukture snabdevanja sertifikovanom zelenom energijom. Pitanja kao što su procenat električne energije iz obnovljivih izvora koja je dostupna na mreži, dalji razvoj elektrana koje koriste obnovljive izvore energije i mogućnost garantovanog snabdevanja zelenom energijom kroz korporativne ugovore o kupoprodaji električne energije, dobijaju sve više na značaju i postaju jedni od opredeljujućih razloga za ulaganje investitora u Srbiju.

U oblasti energetske efikasnosti u „Beloj knjizi“ se konstatuje da je u značajnom broju lokalnih samouprava započeta realizacija projekata o ugovaranju energetskog učinka za javno osvetljenje.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti