Prema preliminarnim podacima Udruženja reciklera Srbije, u 2023. godini zbrinuto je više od 36.000 tona električnog i elektronskog otpada, u ovoj zemlji regiona.
To je povećanje u odnosu na 2022, kada je zbrinuto 34,5 hiljada tona, kaže za Biznis u regionu Nikola Egić, predsednik Udruženja reciklera.
Slikovito, to čini kolonu dugu čak 100 km u kojoj je 9.000 kamiona i o kojima brine 5.000 radnika zaposlenih kod srpskih operatora i sakupljača reciklažnih sirovina.
Stanovnik Srbije godišnje “napravi” 7 kg e-otpada
Od ranije je prisutan podatak da prosečan građanin Srbije generiše više od sedam kilograma električnog i elektronskog otpada godišnje. Kako objašnjava Egić, iako se broj predstavlja per capita, zapravo se radi o industriji, svim pravnim licima i domaćinstvima.
Pročitajte još:
- KOLIKO KOMUNALNOG OTPADA EVROPLJANI PROIZVODE – SRBIJA SA 472 KILOGRAMA PO OSOBI BOLJA OD PROSEKA
- NIKLA NOVA DEPONIJA UZ AUTO-PUT U VRČINU – NI KAMERE NE MOGU DA SPREČE GRAĐANE DA BACAJU I PALE SMEĆE
- U KRUŠEVCU I VRANJU ZAPOČINJE PROJEKAT ZA BOLJE UPRAVLJANJE OTPADOM
I gde je Srbija u regionu po pitanju reciklaže telefona, tableta, kućnih aparata, elektro opreme, tačnije svega onog što predstavlja e-otpad?
,,Po pitanju tretmana, Srbija raspolaže operaterima koji su u evropskom vrhu u pogledu tehnološkog nivoa, jer imaju kapacitete prerade većih količina otpada električne i elektronske opreme od onoga što se trenutno sakuplja“, navodi Egić.
Preduzeća su potpuno disciplinovana delom i zbog zakonske obaveze da predaju elektronski otpad operateru. Elektronski otpad nije komunalni već opasan otpad. Građani su razvili svest i navika da se pozove operater da odnese stari uređaj kad se kupi novi je već “stara” navika, kaže prvi čovek Udruženja reciklera.
Ostatak teksta pročitajte ovde.
Izvor: Biznis u regionu