Evropska komisija potvrdila je grupi nevladinih organizacija da ni ona, a ni Sekretarijat Energetske zajednice nemaju mandat da produže 20.000 sati dodeljenih Termoelektrani “Pljevlja”, kao šansu da se završi ekološka rekonstrukcija postrojenja i emisija štetnih gasova svede u propisane evropske standarde, prenosi RTCG.
Kako objašnjavaju u Eko timu, shodno derogativnom mehanizmu i opt-out opciji TE “Pljevlja” je dodeljeno izuzeće od poštovanja graničnih vrednosti emisija, kao i to da nakon što 20.000 sati istekne, termoelektrana treba da se zatvori ili radi u skladu sa graničnim vrednostima emisija za nova postrojenja koje su definisane Direktivom o industrijskim emisijama.
„S obzirom da projekat ekološke rekonstrukcije nije realizovan, TE “Pljevlja” još uvek radi bez potrebnih ekoloških standarda ne poštujući granične vrednosti emisija predviđene Direktivom o industrijskim emisijama. Sekretarijat Energetske zajednice, koji je odgovoran za praćenje napretka u ugovornim stranama odgovoran je za preduzimanje svih potrebnih koraka, uključujući pokretanje prekršajnog postupka kada se uslovi za to ispune“, navodi se u saopštenju Eko tima.
Kako podsećaju, Elektroprivreda još nije objavila zvaničnu informaciju o broju potrošenih sati tokom 2020. godine. Nakon što ta informacija bude zvanična, pretpostavlja se da će Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuti prekršajni postupak protiv Crne Gore.
Pročitajte još:
„Na Vladi je da se izjasni o ovom vrlo kompleksnom pitanju, prvenstveno opstanku sektora uglja i odluči u kom će se smeru kretati dalji energetski razvoj naše zemlje“, navodi se u saopštenju.
Zagađenje koje se trenutno emituje iz TE “Pljevlja” čini ovaj grad jednim od najzagađenijih u Evropi. Trend koji postoji ponavlja se decenijama unazad, a rezultat su degradirana životna sredina, ugroženo zdravlje i povećana smrtnost stanovništva uzrokovana lošim kvalitetom vazduha.
Energetski portal