Za izgradnju i budući rad solarne elektrane „Korlat“ u Hrvatskoj, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) odobrila je kredit u vrednosti do 31,6 miliona evra Hrvatskoj elektroprivredi d.d. (HEP). Planirana solarna elektrana, instalisane snage koja može dostići do 99 MW, značajno će doprineti strategiji dekarbonizacije HEP-a, s obzirom na očekivano smanjenje emisije ugljen-dioksida za približno 28.899 tona godišnje, čime će se dodatno unaprediti kvalitet životne sredine i smanjiti zavisnost od fosilnih goriva.
Kako je naglasio Grzegorz Zielinski, direktor za energetiku u EBRD-u za region Evrope, ovaj projekat će predstavljati najveću solarnu elektranu u portfoliju obnovljivih izvora Hrvatske elektroprivrede. Elektrana „Korlat“ predstavlja ključnu ulogu obnovljivih izvora energije kao održivog rešenja za zamenu fosilnih goriva, čime se podstiče energetska tranzicija zemlje prema čistijim izvorima energije. Ujedno, projekat podržava ambiciozne ciljeve Hrvatske u oblasti obnovljive energije do 2030. godine.
EBRD je do sada realizovao značajne investicije u Hrvatskoj, usmerivši više od 4,7 milijardi evra kroz ukupno 252 projekta. Većina finansiranja ove institucije ide ka razvoju zelene ekonomije.
Pročitajte još:
- Najveća lagana i cirkularna solarna elektrana na svetu otvorena u Belgiji
- Rumunija dobila novi solarni park sa sistemom za skladištenje energije
- Solarne elektrane snage hiljadu megavata – ekološki projekat za energetsku stabilnost Srbije
Prema podacima OIE Hrvatska, solarni kapaciteti zabeležili su najveći porast među svim tehnologijama obnovljivih izvora energije tokom 2023. godine, što ukazuje na rastući interes za solarnu energiju u zemlji. Procene pokazuju da bi, ukoliko se ovaj pozitivan trend nastavi, ukupni solarni kapacitet u Hrvatskoj do januara 2025. godine mogao dostići otprilike 969 MW.
Projekti poput elektrane „Korlat“ od posebnog su značaja za Hrvatsku, posebno kada se uzme u obzir podatak da je tokom ovog leta zemlja uvezla velike količine električne energije kako bi zadovoljila potrebe potražnje. Ova situacija naglašava potrebu za ubrzanim razvojem i implementacijom domaćih kapaciteta za obnovljive izvore, kako bi se smanjila zavisnost od uvoza.
Energetski portal