U najnovijem izveštaju, Ujedinjene nacije upozoravaju da svet ima samo 12 godina da drastično smanji emisiju ugljenika kako bi se ograničilo globalno zagrevanje na 1,5°C. Trenutno je temperatura već viša za 1°C, a nastavimo li ovim tempom, mogli bismo doći do porasta od 3°C. Da bi se postiglo ciljano smanjenje od 1,5°C, nužno je smanjiti emisije ugljenika za 45 odsto do 2030. godine.
S obzirom na to da skoro 2/3 globalnog zagađenja ugljenikom dolazi iz sektora transporta i proizvodnje energije, a u cilju olakšanog prelaska na održiviji transport, Evropska unija je usvojila Regulativu o infrastrukturi za alternativna goriva (AFIR), koja će omogućiti širenje stanica za punjenje električnih vozila širom Evrope. Do 2030. godine planirano je postavljanje stotina novih mesta za punjenje, uključujući brze punjače za automobile i teška vozila, kao i mesta za punjenje vodonikom.
U narednoj deceniji očekuje se da će se globalne zalihe električnih vozila povećati sa 7,7 miliona na više od 85 miliona. Ova promena, uz poboljšanje infrastrukture, mogla bi značajno smanjiti karbonski otisak sektora transporta i doprineti borbi protiv klimatskih promena.
Za punjenje električnih vozila koriste se različite tehnologije, a izbor zavisi od trajanja boravka vozila na mestu gde se nalazi punjač. AC punjači imaju efektivnu snagu koja se kreće od 3,6 do 11 kW, što omogućava domet vožnje od 15 do 50 km po satu punjenja. Iako neki AC punjači mogu teoretski isporučiti do 22 kW, u praksi je brzina punjenja često ograničena ugrađenim konvertorom u automobilu. Zbog svoje relativno niske cene, AC punjači su isplativi za lokacije gde automobili ostaju duže, kao što su domaćinstva ili kancelarije. S druge strane, DC punjači su preferirani na javnim mestima gde vozači obično ostaju kratko. Ovi punjači omogućavaju brzo punjenje, što je ključno na benzinskim stanicama ili tokom šopinga, gde se očekuje da će punjenje trajati 15-30 minuta. DC punjači su takođe korisni na maloprodajnim lokacijama gde ljudi ostaju u proseku od jednog do dva sata. Važan je odabir pravog tipa punjača u zavisnosti od potrebe vozača.
U FOKUSU:
ABB se svojim iskustvom i dužinom trajanja na tržištu ističe kao pouzdan partner u razvoju infrastrukture za punjenje električnih vozila, kombinujući inovacije u tehnologiji i visoke standarde sigurnosti sa finansijski održivim rešenjima. Dizajn električne infrastrukture za punjenje u skladu je s IEC 61000-6- 3 standardom, osigurava visoku sigurnost za korišćenje u stambenim oblastima, kancelarijama i javnim mestima, poput benzinskih pumpi. ABB takođe poseduje nezavisne CE sertifikate, koji garantuju osiguranost od električnih udara i imunitet na elektromagnetna zračenja. Pored toga, ABB DC brzi punjači nude dva modela plaćanja: članstvo i terminal za plaćanje. U modelu članstva, vozači električnih vozila se registracijom opredeljuju za neku od ponuđenih cena, dok u terminalu za plaćanje korisnici jednostavno prevlače kreditnu karticu za pokretanje punjenja. Ova fleksibilnost olakšava pristup punjačima i omogućava različite opcije plaćanja prema potrebama korisnika.
ABB pruža globalne usluge sa fokusom na daljinsku dijagnostiku. Ova tehnologija omogućava rešavanje više od 90 odsto servisnih slučajeva na daljinu, čime se smanjuju troškovi i vreme putovanja, a povećava dostupnost mreže za punjenje. Drugim rečima, proaktivno praćenje punjača, sa više od 400 nadgledanih parametara, omogućava brzu identifikaciju i rešavanje problema, čime se dodatno povećavaju efikasnost i profitabilnost usluga.
ABB
Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala EKOLOŠKI TRANSPORT.