Demokratska Republika Kongo nedavno je predstavila ambiciozan plan za zaštitu i očuvanje najveće preostale tropske šume na svetu. Predsednik Feliks Čisekedi istakao je da će projekat obuhvatiti stvaranje najvećeg svetskog rezervata tropskih šuma duž sliva reke Kongo, koji će se prostirati na više od 550.000 kvadratnih kilometara šume.
Ovaj korak predstavlja ključnu inicijativu za zaštitu šumskih ekosistema u Kongo basenu, čije šume čine značajan deo globalnih prirodnih resursa. Kroz stvaranje zelenog koridora, koji će povezati regiju Kivu i glavni grad Kinšasu, DR Kongo planira ne samo očuvanje šuma, već i podsticanje ekonomskog razvoja i poboljšanje životnih uslova miliona ljudi u ovom regionu. Proširenje koridora na više od 2.400 kilometara biće važan korak ka održivom razvoju, zaštiti biodiverziteta i smanjenju uticaja klimatskih promena.
Kako prenose svetski mediji, predsednik Čisekedi je istakao da ovaj projekat ne uključuje samo zaštitu tropskih šuma, već ima i širi uticaj na lokalnu zajednicu. Procene govore da bi realizacija zelenog koridora mogla doneti oko 500.000 novih radnih mesta i obezbediti milion tona hrane godišnje za Kinšasu, najveći grad u Africi.
Pročitajte još:
- WWF će obnoviti jednu od poslednjih očuvanih pritoka Dunava
- Rešenja zasnovana na prirodi mogu stvoriti 32 miliona novih radnih mesta do 2030. godine
- Dinamičan rast zaposlenosti u sektoru ekologije unutar EU
Podršku projektu pružila je i Evropska unija, koja je za ove svrhe mobilisala milijardu evra, a pored toga obezbedila je i dodatnih preko 40 miliona evra granta finansiranja za podsticanje održive poljoprivrede, korišćenje obnovljivih izvora energije i očuvanje biodiverziteta.
Podaci koje je podelio Svetski ekonomski forum (WEF) pokazuju da basen reke Kongo predstavlja najveći tropski šumski rezervoar ugljen-dioksida na svetu, godišnje apsorbujući 1,5 milijardi tona CO2, dok močvara ovog basena skladišti gotovo 30 milijardi tona ugljen-dioksida. Oko 60 odsto šuma u ovom basenu nalazi se u DR Kongu, a basen je dom za približno 10.000 jedinstvenih vrsta.
Energetski portal