Budući da je budžet Rusije projektovan na prosečnoj ceni nafte od 40 dolara za barel, skok cena tog energenta na 55 dolara posle dogovora OPEK-a da smanji proizvodnju, mogao bi da popuni kasu Kremlja sa dodatnih 1.000 milijardi rubalja (15 milijardi dolara), prema oceni analitičara banke VTB Kepital.
Ukoliko prosečna cena nafte ostane na 55 dolara za barel u narednoj godini, ruski prihodi od tog energenta će skočiti za 1.100 milijardi rubalja, na ukupno 6.100 milijardi rubalja (95 milijardi dolara), poručuju iz te banke, a prenosi Raša tudej.
Cene nafte su, međutim, trenutno u blagom padu nakon što su u ponedeljak premašile 55 dolara za barel, prvi put u 16 meseci.
Severnomorska nafta „brent“ za dostavu u januaru pojeftinila je danas za 19 centi, na 54,75 dolara po barelu, dok je američka „laka“ nafta WTI za isporuke u januaru pojeftinila za 32 centa, na 51,47 dolara za barel, izvestila je agencija Rojters.
Investitori poručuju i da jenjava optimizam povodom dogovora OPEK-a i Rusije da smanje proizvodnju, budući da su članice OPEK-a u novembru proizvele rekordne količine od 34,19 miliona barela, prema istraživanju Rojtersa.
Istovremeno, Rusija je proteklog meseca proizvela 11,21 milion barela nafte dnevno, sto je najveći nivo za gotovo 30 godina.
Izvor: tanjug.rs
V.V.