Đavolja varoš kod Kuršumlije dobija Vizitorski centar vredan preko 30 miliona dinara

U Đavoljoj varoši kod Kuršumlije izgradiće se vizitorski centar čija je vrednost procenjena na 30.074.372 dinara bez PDV-a. U lokalnoj samoupravi kažu da će izgradnja tog centra omogućiti unapređenje turističke ponude i infrastrukture, dok će posetiocima služiti kao polazna tačka za obilazak lokaliteta, nudeći informacije o istoriji i geologiji jedinstvenog prirodnog fenomena, kao i sadržaje za edukaciju.

Projekat finansira Ministarstvo za zaštitu životne sredine sa 25 miliona dinara, dok će ostatak novca biti obezbeđen iz lokalnog budžeta, a rok za prijavu zainteresovanih ponuđača za taj posao je do 27. januara.

„Vizitorski centar ima za cilj privlačenje većeg broja turista, što će doprineti razvoju lokalne ekonomije i povećanju prihoda od turizma. Očekujemo da će veći broj posetilaca doneti nova radna mesta i unaprediti poslovanje ugostiteljskih i turističkih objekata u i okolini Đavolje varoši i čitavog kraja”, kaže Vojimir Čarapić, predsednik Opštine Kuršumlija.

Očekuje da će izgradnjom vizitorskog centra Đavolja varoš postati još prepoznatljivija turistička destinacija ne samo u Srbiji, već i na Balkanu, a novi sadržaji i poboljšani uslovi za posetioce doprineće da taj prirodni fenomen zauzme još značajnije mesto na turističkoj mapi regiona.

Planirana izgradnja vizitorskog centra predstavlja još jedan korak ka očuvanju i promociji ovog jedinstvenog prirodnog fenomena.

Pročitajte još:

Lokalitet Đavolja varoš pod zaštitom od 1959. godine

Đavolja varoš, smeštena na Radan planini, poznata je po 202 zemljane figure visoke od dva do 15 metara, nastale vekovnim procesom erozije.

Osim figura, lokalitet se ističe i izvorima izrazito kisele vode bogate mineralima, što ga čini jedinstvenim u evropskim okvirima.

Reljefne figure u Đavoljoj varoši nastale su delovanjem kišnice na nekadašnju topografsku površinu koju čini veoma rastresit, ali čvrst materijal, i spiranjem peska i šljunka ispod manjih ili većih kamenih blokova ostaju figure u obliku kula ili piramida.

Lokalitet Đavolja varoš na površini od 67 hektara stavljen je pod zaštitu još 1959. godine, dok je 1995. godine Uredbom Vlade Srbije proglašen za prirodno dobro od izuzetnog značaja i stavljen je u prvu kategoriju zaštite, a taj lokalitet je bio i kandidat Srbije u izboru za sedam svetskih čuda prirode.

Đavolja varoš je jedinstveni fenomen u Srbiji i vrlo redak u svetu, a u Evropi ima sličnih pojava u Alpima, Austriji, Italiji i Francuskoj, ali su „kule” u Đavoljoj varoši većih dimenzija i znatno postojanije.

Izvor: Južne vesti

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti