Da li postoji rešenje za reciklažu baterija poslednje generacije?

Foto-ilustracija: Unsplash (vardan-papikyan)

Istraživački tim sa Državnog Univerziteta Pensilvanije (Penn State), napravio je značajan napredak u tehnologiji recikliranja baterija, razvijajući metod koji omogućava efikasnije ponovno korišćenje materijala iz tzv. solid-state litijumskih baterija. Ovaj tip baterije predstavlja napredniju verziju uobičajenih litijum-jonskih baterija, i mnogi ih vide kao budućnost, jer koriste čvrsti elektrolit umesto tečnog. To ih čini sigurnijim i stabilnijim, s obzirom da čvrsti elektroliti ne nose rizik od curenja ili zapaljenja kao njihovi tečni pandani.

Solid-state baterije su posebno interesantne zbog svoje sposobnosti da pruže veću energetsku gustinu, što bi moglo značajno povećati autonomiju uređaja poput mobilnih telefona i laptopova na jednom punjenju. Međutim, naravno pored prednosti, postoje i izazovi a jedan od izazova sa kojima se suočavaju jeste složenost recikliranja, jer se prilikom tradicionalnog procesa komponente baterije često mešaju formirajući „crnu masu“, koja je teška za dalju separaciju korisnih komponenti, kako je objašnjeno. Kako je reciklaža veliki i važan segment današnje proizvodnje, tako je ovo predstavljeno kao izazov, kako je objašnjeno.

Pročitajte još:

Da bi rešili ovaj problem, tim je uveo inovativne slojeve polimera između elektrode i elektrolita u bateriji. Ovi polimerni slojevi omogućavaju da se tokom recikliranja elektrode i elektroliti lako razdvoje, jer se polimeri mogu rastvoriti, čime se izbegava stvaranje crne mase, objašnjeno je u istraživanju na sajtu Univerziteta.

Tim je zatim primenio tehniku hladnog sinterovanja za preradu izvučenih materijala – sinterovanje je proces u proizvodnji materijala koji uključuje zagrevanje čestica praha do temperature koja je ispod njihove tačke topljenja. Metod omogućava da se nad uspešno odvojenim komponentama izvrši ponovno spajanje čestica materijala pod pritiskom i na niskim temperaturama, što rezultira stvaranjem guste i čvrste strukture bez rizika od oštećenja materijala. 

Iako se ni same solid-state baterije još uvek nisu primenile na uređaje koje svakodnevno koristimo, ipak je rešenje za jedan od izazova koji ih čeka, veliki korak napred.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti