Presudom Okružnog suda Banja Luka, dana 9. aprila 2025. godine, poništena je obnovljena ekološka dozvola za malu hidroelektranu „Sutjeska 2B” na reci Sutjesci, na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu (CZZS), koja je pokrenuta zbog niza nepravilnosti u samom procesu obnove ekološke dozvole, koji je vodilo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.
Razloge za poništenje sud nalazi u nedostatku procesnih radnji na osnovu kojih bi se utvrdila promena vlasnika ove hidrocentrale, s obzirom na to da su vlasnik i lice ovlašćeno za zastupanje više puta menjani tokom trajanja ekološke dozvole. Sud smatra da je sadašnji vlasnik, HIDROENERGY d.o.o. Laktaši, trebalo da se pridržava procedure obaveštavanja Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS o promeni vlasništva, što tokom postupka nije učinjeno na pravilan i zakonit način.
Pilipović: Ministarstvo rešava predmete po neutemeljenim činjenicama
„Ova presuda jedna je u nizu presuda koje je dobio Centar za životnu sredinu i predstavlja još jedan dokaz da nadležno ministarstvo rešava predmete na osnovu pogrešno i nepotpuno utvrđenih činjenica, što često dovodi do toga da takve odluke budu poništene od strane suda. Pozivamo nadležno ministarstvo da prilikom odlučivanja o studijama uticaja na životnu sredinu i ekološkim dozvolama uvaži sve relevantne činjenice i okolnosti koje mogu da utiču na drugačije donošenje odluke“, istakao je Ratko Pilipović, pravni savetnik u Centru za životnu sredinu.
Centar za životnu sredinu godinama vodi kampanju za očuvanje Nacionalnog parka Sutjeska i sprečavanje izgradnje planiranih malih hidroelektrana unutar parka. Posle višegodišnje pravne borbe, istraživanja terena i dokazivanja njegove vrednosti, zajedno sa građanima i istraživačima, obustavljena je izgradnja pet planiranih malih hidroelektrana unutar parka.
Međutim, to nije bio kraj borbe, jer je usledilo planiranje novih energetskih projekata na granicama nacionalnog parka.
Kada je reč o maloj hidroelektrani „Sutjeska 2B”, prva pravna pobeda po tužbi Centra za životnu sredinu došla je kada je, presudom Okružnog suda u Banjaluci, ukinut javni interes za njenu izgradnju, koji je bio utvrđen odlukom Vlade RS iz 2019. godine.
Trenutno se na prostoru reke Sutjeske i njene pritoke Jabušnice grade tri male hidroelektrane, a planirana je izgradnja još dve, među kojima je i Sutjeska 2B, kojoj je sada poništena ekološka dozvola i ukinuta odluka o javnom interesu. Ovih pet elektrana nalaze se u neposrednoj blizini Nacionalnog parka, a neke od njih i na samoj granici, kao što je slučaj sa elektranama na reci Jabušnici, čiji tok razdvaja zaštićeno područje Nacionalnog parka od ostatka prostora koji nije pod tom zaštitom.
Pročitajte još:
- Radna grupa za izgradnju RHE Bistrica razmotrila napredak u izradi dokumentacije
- HE „Ulog“ dobila dozvolu za rad
- Počinje revitalizacija drugog agregata u RHE „Bajina Bašta”
Topić: Sutjeska pod pretnjom devastacije i uništavanja
Vladimir Topić, koordinator programa Energija i klimatske promene u Centru za životnu sredinu, navodi da je trenutno u toku velika devastacija gornjeg toka reke Sutjeske, kao i rečice Jabušnice.
„Sutjeska, kao jedna od poslednjih netaknutih reka prve kategorije, trenutno je pod velikim pritiskom u vidu devastacije i uništavanja“, naveo je Topić.
Nacionalni park Sutjeska je najstariji i najveći nacionalni park u Republici Srpskoj i dom je jednoj od poslednjih prašuma u Evropi. U pitanju je naš najveći i najstariji nacionalni park, u kojem kanjoni reka Sutjeska i Hrčavka, zajedno sa prašumom Perućica, predstavljaju stanište mnogih ugroženih i endemskih vrsta, kao i vrsta od evropskog i međunarodnog značaja.
Izvor: CZZS