U Naučno-tehnološkom parku u Podgorici održana je konferencija povodom predstavljanja ažuriranog Nacionalno utvrđenog doprinosa (NDC) Crne Gore za 2030. i 2035. godinu. Novi NDC predviđa ambiciozno smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte za 55 odsto do 2030. i 60 odsto do 2035. godine, što je značajan pomak u odnosu na prethodni plan koji je predviđao smanjenje od 35 odsto. Crna Gora je tako postala jedna od prvih 16 zemalja u svetu koja je usvojila ovaj dokument.
Ažuriranje NDC-ja sprovedeno je uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, uz primenu savremenih metodologija koje su u skladu sa standardima Evropske unije i Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama.
Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja severa Damjan Ćulafić istakao je da je Crna Gora posvećena borbi protiv klimatskih promena i da se kroz ulaganja u obnovljive izvore energije – hidro, solarne i vetroelektrane – održivost sve više primenjuje u praksi.
„Naša energetska infrastruktura je u stalnom razvoju i kroz ulaganja u obnovljive izvore energije – hidro, solarne i vetroelektrane – pokazujemo da je održivost svakodnevna praksa. Osnaženi Četvrtim nacionalnim izveštajem o klimatskim promenama, kao i kroz transparentnu saradnju sa međunarodnim partnerima, nastavljamo da gradimo put ka još bržoj implementaciji klimatskih ciljeva”, istakao je ministar Ćulafić.
Pročitajte još:
- Crna Gora usvojila Zakon o energetici
- Mađarska planira da polovinu energije obezbedi iz šest nuklearnih blokova
- Pokrovac: Baterijska skladišta mogu smanjiti cene struje za 25 odsto do 2030.
Prema njegovim rečima, vizija zelenog razvoja već je prisutna u Prostornom planu Crne Gore, koji balansira ekonomski rast, zaštitu životne sredine i društvenu odgovornost.
Šef Sektora za saradnju Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Ingve Engstrom pohvalio je posvećenost crnogorskih vlasti, civilnog sektora i privatnog biznisa klimatskim ciljevima.
„Put Crne Gore ka klimatskoj neutralnosti nije samo pitanje ispunjavanja zacrtanih brojki iz klimatskih ciljeva—već osiguravanja otpornije, čistije i prosperitetnije budućnosti za njene građane”, rekao je Engstrom.
Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova, naglasila je da je ažuriranje NDC-a tek prvi korak i da su neophodne konkretne mere kako bi se ciljevi ostvarili.
„Nauka ne ostavlja prostor za odlaganje – moramo delovati odmah kako bismo ograničili porast globalne temperature na 1,5°C i ostati na putu ostvarenja dugoročnih ciljeva definisanih Pariskim sporazumom”, poručila je Paniklova.
Na konferenciji su prezentaciju o ažuriranom NDC-ju održale načelnica Direkcije za klimatske promene Jelena Ban i načelnica Direkcije za održivi razvoj Danijela Čabarkapa.
Nacionalno utvrđeni doprinos predstavlja obavezu Crne Gore prema Pariskom sporazumu i deo je globalnih napora u borbi protiv klimatskih promena.
Energetski portal