Bugarska Agencija za održivi energetski razvoj, ističe da ova zemlja ima najviši nivo energetskog siromaštva u Evropskoj uniji – čak 30 odsto stanovništva. Zbog toga je izuzetno važno da se izradi Socijalni plan za klimu, na osnovu kojeg će Bugarskoj biti odobrena značajna sredstva iz Socijalnog fonda za klimu.
U planu je da preko ovog Fonda dobije gotovo 2,5 milijardi evra za period od 2026. do 2032. godine, koje će biti usmerene na najugroženija domaćinstva i mikropreduzeća. Ipak, ukoliko Bugarske ne bude na vreme podnela svoj Socijalni plan za klimu, izgubiće predviđena sredstva.
Dvanaest organizacija koje se bave zaštitom životne sredine i socijalnim sektorom, uključujući Svetsku fondaciju za prirodu (WWF), ujedinile su se kako bi podnele mišljenje nadležnim institucijama i ubrzale donošenje Socijalnog plana, koji Evropskoj komisiji mora da se preda do kraja juna 2025. godine.
Pročitajte još:
- Bugarska može da ima ključnu ulogu u razvoju projekta Zelenog energetskog koridora
- Crna Gora usvojila Zakon o energetici
- Mađarska planira da polovinu energije obezbedi iz šest nuklearnih blokova
Koordinaciono telo koje je zaduženo za njegovu pripremu, kasnilo je sa početkom rada, a pre nedelju dana je i ukinuto. Problem leži i u tome što nije određena odgovorna institucija koja bi upravljala procesom, a nedostaju i jasna pravila, transparentnost i uključivanje zainteresovanih strana.
Stručnjaci navode da je važno jačati kapacitet lokalnih vlasti, socijalnih i ekonomskih partnera, kao i nevladinih organizacija, kako bi aktivno učestvovali u pripremi i sprovođenju plana.
Kako je navedeno na sajtu WWFa, potrebno je da se pojednostave i prijave za sredstva iz Fonda i smanje administrativne prepreke.
Energetski portal