U Japanu je početkom ove godine počela sa radom plutajuća solarna mega-stanica sa najvećim proizvodnim kapacitetom ovog tipa. Čudesna „biljka na jezeru”, kako nazivaju seriju solarnih panela na jezeru Yamakura Dam u Išihari, projektovana je za proizvodnju 16.170 megavati godišnje što je dovoljno energije za otprilike 4.970 standardnih domaćinstava. Tvorac ove genijalne ‚‚plutajuće solarne biljke” je kompanija Kyocera TCL Solar sa sedištem u Tokiju koja je svoja ulaganja podredila ovom projektu. Interesantno je da plutajuće solarne stanice funkcionišu na nižim temperaturama od konvencionalnih solarnih elektrana što ih čini efikasnijim. Sa druge strane, Kyocera naglašava da je Japan potpuno okrenut solarnim panelima na vodi zbog oskudice zemljišta za solarnu energiju.
Nalik Sjedinjenim Američkim Državama, Japan je takođe podeljen na podjedinice i oblasti, i njegov ubrzani razvoj zahteva sve veću primenu obnovljivih izvora energije kako bi ekonomija bila isplativa. Plutajuća solarna biljka, ili skup platformi u obliku stabla drveta, predstavlja jedan od obećavajućih japanskih pogona koji bi mogao pomoći industriji. Deo plutajućih platformi čine solarni paneli koji mogu da budu instalirani na svim vodenim površinama kao što su reke, kanali i rezervoari vode. Postrojenje se prostire na površini od 18 hektara pri čemu je samo 1,5 hektara na kopnu, a ostalih 50.904 panela se nalazi na 16,5 hektara vode.
Nakon ekološke katastrofe u Fukušimi 2011. godine, Japan konstantno ulaže napore da uključi što više obnovljivih izvora u proizvodnju energije, što je dobar početak u smanjenju emisije štetnih gasova i upravo zatvaranjem nuklearnih postrojenja, ova zemlja se sve više oslanja na uvoz fosilnih goriva. Po ugledu na Japan, i druge zemlje teže stvaranju plutajućih solarnih elektrana. Velika Britanija počela je sa izgradnjom „plutajuće biljke” na vodenoj površini Velikog Mančestera što bi bilo najveće solarno postrojenje u Evropi.
Sofija Nikolić