U organizaciji Ministarstva energetike Sjedinjenih Američkih Država i Ministarstva energetike Rumunije, u Bukureštu je održan 5. ministarski sastanak Partnerstva za transatlantsku energetsku i klimatsku saradnju (P-TECC).
Samit u Bukureštu je pokazao da sve države idu prema alternativnim izvorima, od nuklearne energije koja se vraća na velika vrata, do obnovljivih izvora energije, kao i vodika – goriva budućnosti, te geotermalne energije.
,,Bosna i Hercegovina je spremna za budućnost, a ona se očitava u čistoj energiji suncu, vetru, hidroenergiji, geotremalnoj energiji, a možda jednog dana i nuklearnoj, da li sopstvenoj ili u partnerstvu sa susednim zemljama. Volje i znanja imamo, a i spremnost američkih i evropskih partnera da nam pomognu u tome. Moramo biti svesni da je Evropi potrebna energija u bilo kojem obliku, a BiH ima potrebne potencijale da već sada razmišlja o studijima izvodljivosti po pitanju nuklearne, geotermalne i drugih oblika energije’’, rekao je Vedran Lakić, federalni ministar energije, industrije i rudarstva.
Tokom konferencije ministar Lakić je održao niz značajnih razgovora sa kolegama ministrima iz drugih država, ali i sa predstavnicima američkih kompanija zainteresiranih za proširenje delovanja i na područje Bosne i Hercegovine, navodi eKapija.
Pročitajte još:
- Prva nuklearna elektrana u Srbiji mogla bi da bude „na mreži“ pre 2050. godine
- Češka će graditi nove nuklearne reaktore
- U Kini na pomolu era najvećeg razvoja nuklearne energije? – Gde sve niču novi reaktori?
Takođe i Srbija ima u planu izgradnju nuklearnih elektrana. U nacrtu Strategije razvoja energetike u Srbiji do 2040. godine sa projekcijama do 2050, navodi se da bi prva nuklearna elektrana mogla da se pojavi na mreži pre 2050. godine.
I u Integrisanom nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period do 2030. i vizijom do 2050. godine, predviđa se da će u energetskom miksu Republike Srbije nuklearna energija imati učešće, sa konzervativnom prognozom puštanja u rad nuklearne elektrane 2045. godine.
Energetski portal