Tačno je da klimatske promene zahtevaju zajednički napor i da svi imamo ulogu u smanjenju uticaja na životnu sredinu. Beč je jedan od evropskih gradova koji prednjači u oblasti zaštite životne sredine i klimatske politike. Grad je poznat po svojim ambicioznim planovima za održivi razvoj, uključujući promene u energiji, transportu i upravljanju otpadom.
Beč se fokusira na prelazak na obnovljive izvore energije, unapređenje energetske efikasnosti zgrada, razvoj javnog prevoza i biciklističkih staza, kao i implementaciju zelenih inicijativa kao što su urbanistički parkovi i zeleni krovovi. U ovom procesu važna karika su javna preduzeća koja, svako na svoj način, doprinose zajedničkom cilju.
Zelena energija za sve
Građani Beča mogu se uključiti u energetsku tranziciju i proširenje obnovljivih izvora energije putem solarnih elektrana preduzeća „Wien Energie“, čime mogu doprineti održivoj energetskoj budućnosti bez potrebe da sami postave vlastitu elektranu. Model funkcioniše na jednostavan način. „Wien Energie“ gradi i upravlja solarnim elektranama, dok korisnici mogu simbolično učestvovati u projektu kupovinom „solarnog paketa“. Cena jednog solarnog paketa je poslednji put iznosila 250 evra. Za proizvedenu energiju korisnici tokom pet godina dobijaju bonove koje mogu iskoristiti, na primer, prilikom godišnjeg obračuna računa za struju. Visina naknade u obliku bonova zavisi od količine proizvedene energije, a učesnici mogu uživo pratiti proizvodnju putem onlajn nadzorne ploče. Ipak, garantovana je i minimalna godišnja proizvodnja kako bi se osiguralo da korisnici svakako imaju koristi. Ova ponuda je veoma dobro prihvaćena; do sada je izgrađeno 30 takvih elektrana, a više od 12.000 domaćinstava je učestvovalo u ovim projektima. Kontingent solarne elektrane koju su u proleće 2024. godine pustili u pogon na krovu autobuske garaže bio je rasprodat u roku od jednog dana.
U FOKUSU:
- K2 WallPV – sistemsko rešenje za instalaciju solarnih panela na fasadi
- Od ključnih projekata do strategija za budućnost
- Održivost počinje na krovu
Energetska i klimatska tranzicija
S autobusom na pogon koji je kombinacija baterije i vodonika, bečko preduzeće za javni gradski prevoz „Wiener Linien“ dosledno nastavlja put ka novim, ekološki prihvatljivim tehnologijama. Još u februaru ove godine otvoren je novi centar za kompetenciju za elektromobilnost, a do sada je šest autobuskih linija u potpunosti prešlo na električni pogon. U planu je da do kraja 2025. godine devet autobuskih linija bude prebačeno na električni pogon. Pored novih malih autobusa sa „range extender“ tehnologijom, 2025. godine će u upotrebu biti uvedeni i autobusi isključivo na vodonik. Deset autobusa dužine 12 metara, koji su prilagođeni osobama s invaliditetom i osobama sa smanjenom pokretljivošću ubuduće će se vodonikom puniti na stanici energetske kompanije „Wien Energie“ i „Wiener Netze“.
U cilju ostvarivanja klimatske neutralnosti i prilagođavanja klimatskim promenama osnovano je Odeljenje za klimatska pitanja u gradu Beču, koje upravlja strateškom klimatskom politikom, implementacijom Bečke klimatske strategije i Bečkog klimatskog budžeta. Na koji način realizuju svoje ideje pojasnio je Jürgen Černohorski, član Bečke gradske vlade za klimu, životnu sredinu, demokratiju i osoblje.
– Energetska i klimatska tranzicija tiče se svih nas i može uspeti samo zajedničkim naporima. Svi moramo zajedno da radimo kako bi Beč učinili klimatski neutralnim i zadržali njegov visoki kvalitet života. Postavljamo strateške inicijative koje jačaju svest o celovitoj kulturi klimatski neutralnog, otpornog i cirkularnog grada. Samo zajedničkim naporima grad može ostvariti svoje ambiciozne klimatske ciljeve. Otvoreno govorimo o izazovima, obraćamo se građanima i nudimo ciljano obrazovanje o klimatskim promenama za mlade i stare. Obrazovanje o klimatskim promenama objašnjava uzročno-posledične veze i pokazuje kako klimatska tranzicija može uspeti. Građanima smo kroz Bečki klimatski tim omogućili da iznesu svoje ideje za bolju klimu u svom kvartu i da ih realizuju zajedno sa stručnjacima grada. Reprezentativno izabrana grupa stanovnika odlučuje u svakom okrugu koji će se projekti realizovati s dostupnim finansijskim sredstvima. Blisko sarađujemo i sa nevladinim organizacijama i lokalnim multiplikatorima kako bismo stvorili sinergije i učili jedni od drugih – kaže Černohorski.
Bečki klimatski plan obuhvata mere u oblastima mobilnosti, energetike, ali i cirkularne ekonomije i javnih usluga. Kako ističe naš sagovornik, Beč se zalaže za socijalno pravednu klimatsku zaštitu koja nikoga ne ostavlja na cedilu.
– Bečki plan za grejanje do 2040. godine, koji je objavljen u maju, prvi put nudi konkretan cilj koji prikazuje kako bi snabdevanje zgrada toplotom bez korišćenja fosilnih goriva moglo izgledati do 2040. godine. U ovom planu uzet je u obzir celi fond zgrada na području grada, te je prikazano u kojim oblastima dolazi u obzir proširenje daljinskog grejanja (koje će se do 2040. godine u potpunosti proizvoditi klimatski neutralno), a gde će biti potrebna druga rešenja. U Beču se veliki značaj pridaje uzornom delovanju javnog sektora, posebno u okviru sanacije javnih zgrada – pojašnjava Černohorski.
Priredila: Jasna Dragojević
Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ENERGETSKA TRANZICIJA