Projekat „Uvođenje tretmana zelenog otpada u 5 regiona”, koji sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine, ima za cilj uvođenje kompostiranje u domaćinstvima, kao i odvojeno sakupljanje i kompostiranje zelenog otpada sa javnih površina, a koji se trenutno odlaže na deponiju. Glavni cilj projekta je smanjenje količina komunalnog otpada koji se odlaže na deponije.
Povodom realizacije ovog projekta, u prostorijama Opštinske uprave opštine Bajina Bašta održan je sastanak kojem su prisustvovali članovi projektnog tima predvođeni Džonom Glejzbrukom, predstavnici opštine Bajina Bašta i JKP „12. septembar”. Na sastanku su predstavljeni ciljevi projekta, planirane aktivnosti, kao i informacije o nabavci opreme za tretman biootpada.
Kako je istaknuto na zvaničnom sajtu opštine Bajina Bašta, „Zeleni otpad” čini oko 18 odsto komunalnog čvrstog otpada u Srbiji.
U skadu sa Programom upravljanja otpadom u Republici Srbiji za period 2022-2031. godine, u okviru prve faze, kućno kompostiranje će biti uspostavljeno u prigradskim/seoskim domaćinstvima u svim opštinama do 2032. godine.
Pročitajte još:
- Izmeštanje više od 60.000 tona pepela iz kragujevačke toplane
- Predstavljen Nacrt plana upravljanja otpadom u Crnoj Gori za period do 2029.
- Nedelja je dan za naš kvart – Velika akcija čišćenja u Nišu
U okviru projekta, opština Bajina Bašta dobiće 381 plastični komposter zapremine 420 litara, koji će biti raspodeljeni domaćinstvima u rubnim delovima grada, zainteresovanim za samostalno kompostiranje. Za domaćinstva u centralnim gradskim zonama biće uspostavljen sistem prikupljanja biootpada “od vrata do vrata”, uz korišćenje višekratnih vreća zapremine između 90 i 120 litara. Planirano je da opština za tu namenu dobije ukupno 2.128 vreća. Sakupljeni zeleni otpad komunalno preduzeće „12. septembar” transportovaće na lokaciju namenjenu za izgradnju lokalne kompostane.
Govoreći o opremi iz projekta, najavljeno je da će za našu opštinu biti nabavljen kamion auto-smećar od 16m³, šreder za drobljenje, mobilna seckalica, prevrtač kompostne gomile, roto sito, traktor sa polu-prikolicom i stacionarana kolska vaga. Preduslov za dobijanje pomenite opreme je definisana lokacija za potrebe tretmana koja je u vlasništvu opštine, naglasili su predstavnici projektnog tima.
U okviru projekta predviđena je i adekvatna medijska kampanja.
Projekat se sprovodi kroz Program razvoja infrastrukture životne sredine 2 (EISP2) koji finansira Kraljevina Švedska.
Energetski portal