U okviru Svetskog dana šuma, JKP „Gradsko zelenilo“ i Poljoprivredni fakultet, obeležili su 45 godina od osnivanja smera Hortikultura i pejzažne arhitekture na novosadskom Poljoprivrednom fakultetu, i tim povodom održali stručno-savetodavni skup „Inovacije u hortikulturi i pejzažnoj arhitekturi“.
Skup je otvorio pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dr Vuk Radojević.
Čestitajući značajan jubilej Poljoprivrednom fakultetu, koji je obrazovao generacije stručnjaka u cilju unapređenja kvalitetnijeg prostora za sve nas, i poželevši uspešan rad učesnicima drugog po redu savetodavnog skupa posvećenog unapređivanju i planiranju zelenih površina na teritoriji AP Vojvodine, dr Radojević je podsetio da je Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu kroz Budzetski fond za šume, u protekle tri godine, uložio preko 600 miliona dinara za unapređenje ove oblasti.
„Na taj način, do sada je pošumljeno je preko 275 hektara na teritoriji AP Vojvodine. Najviše je uloženo u izgradnju šumskih puteva, kako bi povećali otvorenost šuma i kako bi bila efikasnija njihova eksploatacija.
Činjenica je i da smo vratili meru koja se tiče unapređenja rasadničke proizvodnje, jer smatramo da je neophodno imati dobar potencijal kako bismo imali kvalitetan sadni materijal“, istakao je Radojević.
Govoreći o pošumljenosti u našoj pokrajini, on je istakao da je to prema raspoloživim podacima oko 145.000 hektara pod šumama ili nepunih sedam procenata.
Ističući da, u poređenju sa svetskim prosekom, svakako, ne možemo biti zadovoljni nivoom pošumljenosti, Radojević je ukazao da treba imati u vidu i agroekološke uslove na teritoriji Vojvodine.
Dr Radojević je zato naglasio da će Sekretarijat i dalje posebno stimulisati pošumljavanje i prema lokalnim samoupravama, kao i javnim preduzećima koja imaju ingerencije u ovom poslu.
On je istakao činjenicu da i za Grad Novi Sad, koji se susreće sa velikim izazovima kada je reč o rastu urbanih površina, današnji skup predstavlja izuzetnu priliku da se kroz primere dobre prakse učesnici upoznaju sa najboljim rešenjima za očuvanje i zaštitu zelenih površina.
Istovremeno, ovakvi skupovi sa međunarodnim učešćem, prema Radojeviću, igraju važnu ulogu u podizanju svesti u ovoj oblasti, i doprinose sagledavanju bolje budućnosti na planu unapređenja kvaliteta života.
U sklopu obeležavanja Međunarodnog dana šuma, sekretar Radojević je, ovom prilikom, zajedno sa prof. dr Sašom Orlovićem, šefom Katedre za hortikulturu i pejzažnu arhitekturu na Poljoprivrednom fakultetu, direktorom JKP „Gradsko zelenilo“ Milošem Egićem i predstavnicima Instituta za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu, učestvovao u kampanji sadnje stabala crne topole u šumici kod naselja Šangaj.