Američke sankcije već tresu naftno tržište u svetu – šta je za Srbiju najjeftinije rešenje

Foto-ilustracija: Unsplash (John Cameron)

U Vladi je održan prvi sastanak Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine o potencijalnom uvođenju sankcija NIS-u. Dubravka Đedović Handanović, resorna ministarka, poručuje da Vlada radi na sprečavanju negativnih posledica sankcija i da je prvi zadatak Vlade da NIS neometano radi. U međuvremenu, sankcije su zatresle svetsko tržište nafte, a cena barela premašila je 81 dolar.

U Vladi očekuju da će pojašnjenja o sankcijama NIS-u koje je Srbija tražila od američke administracije stići do kraja dana ili sutra. U prelaznom periodu prvi zadatak je da NIS nastavi poslovanje.

„Moramo se pripremiti da nastavimo dijalog i sa dolazećom američkom administracijom da bismo mogli da pripremimo platformu za pregovore sa ruskom stranom. Svakako je bitno da naftna industrija nastavi da radi neometano, ali i da sa te strane imamo sve informacije kako sa tržišta tako i kompanije”, ističe Dubravka Đedović Handanović, koja je predsedavala Radnoj grupi.

Kako postići dogovor sa svim stranama

Stručnjaci ocenjuju da je teško naći rešenje koje bi zadovoljilo i Sjedinjene Američke Države i Rusiju i Srbiju. Posebno je, kažu, teško odrediti koja bi to cena bila za eventualnu kupovinu udela vlasništva u NIS-u.

„Možda najbolje i za jednu i za drugu i treću stranu, nije podjednako za sve, ali to je da ipak napravimo dogovor sa Rusima, kada bismo mogli da budemo bar većinski vlasnici. To bi bilo za Srbiju najoptimalnije rešenje. To bi značilo da ne moramo mnogo novca da izdvojimo”, smatra ekonomista Ljubodrag Savić.

Pročitajte još:

Moskva traži izlaz

Američke sankcije, ograničenja uvode i za firme koje se bave eksploatacijom, preradom nafte i proizvodnjom i opremom za naftna postrojenja kao i brodska preduzeća.

Moskva poručuje – tražimo izlaz iz novonastale situacije.

„Rusija će tražiti alternativne puteve za svoje energente. Takve odluke ne mogu a da ne dovedu do destabilizacije međunarodnog energetskog tržišta i tržišta nafte. Prvo, vrlo pažljivo ćemo pratiti i podešavati rad naših kompanija kako bismo posledice te nezakonite odluke sveli na minimum”, naglašava portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Potresi na naftnom tržištu

Analitičari smatraju i da je ovaj američki paket sankcija najjači u poslednjih nekoliko godina. Zato su i poremećaji na svetskom, a posebno evropskom tržištu nafte neminovni.

„Biće značajnog poremećaja ruskih tokova, barem u početku. Mislimo da bi to moglo da bude i do milion barela dnevno ruskog izvoza sirove nafte koji je poremećen. Mislim da će dovesti do povećanja marže u preradi, a zatim i do viših cena krajnjih proizvoda za potrošače i izvršiće određeni pritisak na inflaciju”, upozorava Ričard Bronze, energetski analitičar.

A naftno tržište se već zatreslo. Oko 65 naftnih tankera na više morskih lokacija širom sveta se usidrilo, a cene nafte rastu.

Barel je prošlog ponedeljka koštao 76 dolara, sada već premašuje 81 dolar.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti