Amazonija sada proizvodi više ugljen-dioksida nego što apsorbuje

Foto: Wikipedia/Jorge Kike Medina

Naučnici ni ovoga puta nemaju lepe vesti jer su „pluća zemlje“ – otkazala.

Naime, usled prekomernog krčenja šume i požara koji bukte u dolini Amazona, uzorci vazduha pokazuju da je jedno od najdragocenijih prorodnih dobara na planeti postalo izvor ugljen-dioksida, piše Phys.org.

Istraživači iz Nacionalnog instituta za svemirska istraživanja u Brazilu prikupljali su uzorke ugljen-dioksida i ugljen-monoksida uz pomoć aviona od 2010. do 2018. godine. To ih je dovelo do otkrića da je koncentracija ugljenika bila u ravnoteži na severozapadu Amazonije, dok je na istoku prašuma emitovala mnogo više gasova staklene baste nego što je apsorbovala.

Još jedna studija, koja je koristila drugačiju metodologiju, ukazuje na to da je Amazonija u periodu od 2010. do 2019. godine oslobodila 20 odsto više CO2 nego što je uspela da skladišti, prenosi Phys.org.

50 odsto tropskih kišnih šuma u svetu nalazi se u dolini Amazona, a upravo su one najefikasnije u skladištenju ugljenika. Sada, kada je naš najveći „saveznik“ u borbi protiv klimatskih promena prešao na stranu zagađivača, biće mnogo teže stati na put globalnom zagrevanju, tvrde stručnjaci.

Predsednik Brazila Žair Bolsonaro, poznat po svom klimatskom skepticizmu, zdušno podržava krčenje Amazonije i legalizaciju rudarskih aktivnosti na ogoljenom zemljištu.

Nevladino udruženje „Grinpis“ (Greenpeace) pisalo je o urođeničkim plemenima koja su se organizovala u „Čuvare šume“ kako bi zaštitili svoj dom među stablima. Međutim, stanovnici Amazonije trpe veliki pritisak od strane Vlade i ilegalnih rudara, a u par navrata došlo je i do okršaja vatrenim oružjem dok su kuće plemenskih vođa buknule u plamenu.

Stoga se nameće zaključak da je većina požara u dolini Amazona podmetnuta, a aktivisti upozoravaju da će prašuma nestati ukoliko Bolsonaro ostane na vlasti, piše Gardijan.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti