Home Blog

Jačanje energetskih veza – pušten u rad rumunski deo dalekovoda ka Srbiji

Foto-ilustracija: Pixabay (NickyPe)

U Atini je početkom godine održan sastanak između ministara energetike Rumunije i Srbije, gde su razmatrane mogućnosti za unapređenje saradnje u energetici. Tom prilikom je diskutovano o važnosti regionalnog povezivanja u gasnom sektoru, i o značaju uspostavljene gasne interkonekcije između Srbije i Bugarske, koja omogućava diversifikaciju izvora – dopremanje gasa iz LNG terminala u Grčkoj, kao i gasa iz Azerbejdžana, ali je tada naglašen i plan za dalje povezivanje sa drugim susednim zemljama, a Rumunija i Severna Makedonija su bile među prvima u planu, kako je tada saopšteno na sajtu Vlade Srbije.

Tim povodom je sredinom novembra ove godine, puštan u rad deo visokonaponskog interkonektivnog dalekovoda od 400 kW koji povezuje Rešicu u Rumuniji sa granicom Srbije. Dalekovod nije samo ključni energetski most između dve zemlje, već je i vitalni deo Transbalkanskog koridora za prenos električne energije, koji direktno povezuje transformatorske stanice TS Pančevo 2 i TS Rešica, navodi se na sajtu Elektromreže Srbije (EMS).

U rad je pušten jedan od dva sistema, tačnije jedan od dva dalekovoda, koji povezuje transformatorske stanice TS Pančevo 2 i TS Rešica, dok se puštanje u rad drugog sistema najavljuje za prvi kvartal naredne godine.

Rumunska strana dalekovoda ima 206 stubova i proteže se na dužini od 62 kilometra.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Unsplash (Nikola Johnny Mirkovic)

Kada govorimo o interkonektivnim dalekovodima, reč je o elektroenergetskoj infrastrukturi koja povezuje električne mreže dve ili više zemalja, što omogućava prenos električne energije preko granica. Pomoću interkonektivnih dalekovoda, zemlje mogu razmenjivati električnu energiju, što im omogućava da upravljaju proizvodnim kapacitetima, jer na primer, jedna zemlja može imati višak proizvedene hidroenergije, i na ovaj način je može izvoziti u susednu zemlju koja možda ima deficit. Generalno, povezivanje energetskih sistema obezbeđuje veću energetsku stabilnost zemalja.

Podsetimo, EMS je svoj deo dalekovoda, koji se prostire od Pančeva do rumunske granice, pustila u rad u decembru 2017. godine. Srpska deonica, dugačka 68 kilometara sa 203 čelično-rešetkasta stuba, bila je izuzezno važna za snabdevanje električnom energijom u istočnom delu Srbije, i  inicijalno je puštena u rad kao dvosistemski dalekovod.

Puštanje u rad ključnog segmenta Transbalkanskog koridora jača kooperaciju energetskih mreža jugoistočne Evrope, a samim tim i regionalnu energetsku infrastrukturu koja je ovom delu Evrope jako potrebna.

Energetski portal

Rekordna emisija ugljenika u 2024. godini zahteva hitnu akciju

Photo-illustration: Pixabay (Maruf_Rahman)

Prema najnovijim prognozama Svetske meteorološke organizacije (SMO), 2024. godina će biti najtoplija ikada zabeležena, sa prosečnom globalnom temperaturom koja dostiže 1,5°C iznad nivoa iz predindustrijskog perioda.

Istovremeno, emisije ugljen-dioksida iz fosilnih goriva dosegle su rekordan nivo, a znakovi usporavanja tog trenda i dalje izostaju, pokazuje novo istraživanje Globalnog projekta ugljenika.

Predviđa se da će ukupne emisije ugljen-dioksida iznositi 41,6 milijardi tona u 2024. godini, u odnosu na 40,6 milijardi tona prošle godine. Ovo uključuje emisije fosilnog CO2 od 37,4 milijarde tona, dok ostatak potiče od promene korišćenja zemljišta.

Dug životni vek ugljen-dioksida u atmosferi nastavlja da doprinosi porastu globalnih temperatura što ostavlja teške posledice za generacije koje dolaze. Sve dok svet ne dostigne neto nultu emisiju CO₂, temperature će nastaviti da rastu, izazivajući sve ozbiljnije posledice, upozoravaju autori izveštaja.

Stručnjaci ističu da su hitne i odlučne akcije neophodne kako bi se smanjile emisije gasova staklene bašte. Pored toga, predložili su formiranje integrisanog globalnog sistema za praćenje i upravljanje ovim emisijama.

Pročitajte još:

Uspostavljanje globalnog nadzora za gasove staklene bašte

G3W (Global Greenhouse Gas Watch) je globalna inicijativa koja se oslanja na iskustvo Svetske meteorološke organizacije u praćenju i analizi klimatskih promena. Osnovni cilj G3W-a je uspostavljanje koordinisanog sistema za praćenje, prikupljanje i razmenu podataka o gasovima staklene bašte iz različitih izvora, uključujući površinske i svemirske osmatračke mreže.

„Da bismo popunili kritične praznine i osigurali dugoročnu održivost, naš prioritet je da podstaknemo koordiniranu globalnu mrežu za posmatranje površinskih i svemirskih senzora za precizno merenje gasova staklene bašte“, rekao je Đanpaolo Balsamo, direktor G3W.

Prema rečima Selest Saulo, generalne sekretarke SMO, inicijativa G3W nam je potrebnija nego ikada jer će nam pružiti relevantne informacije o efikasnosti mera koje se globalno sprovode za smanjenje štetnih emisija.

Energetski portal

Kako premaz za staklenike unapređuje sigurnost hrane

Foto-ilustracija: Freepik (DC Studio)

Naučnici svoju pažnju posebno u poslednjim godinama usmeravaju na staklenike, kako bi unapredili koristi koje možemo da dobijemo od njih. Ranije sam pisala o inovacijama poput solarnih prozora koji se ugrađuju u staklenik, kako bi proizvodili istovremeno i zelenu energiju. Ovi objekti više nisu samo mesto za biljke, već su ljudi počeli da grade i svoje domove unutar njih.

Koliko su važni, možda bi najbolje mogli da nam približe poljoprivrednici koji se naročito prethodnih godina suočavaju sa visokim temperaturama, sušnim periodima ili ekstremnim padavinama koje uključuju i grad. Sigurnost hrane postala je jedno od najhitnijih problema na koje je potrebno dati rešenje. Uobičajeno je da jedan problem ne ide sam, već su uz njega i drugi. Ovde je reč i o porastu stanovništva, koje je potrebno snabdeti hranom.

Mnogi naučnici pobornici su teorije da porast stanovništva nije razlog krize snabdevanja hranom, već da mnogo veći uticaj ima nepravilno upravljanje istom. Ja bih dodala nemar i neosvešćenost čoveka. Bilo kako bilo, klimatske promene, porast stanovništva, nemar i neosvešćenost, dovode do velikog problema sa kojim se suočavamo, a posledice bismo u bližoj budućnosti mogli još snažnije da osetimo.

Foto-ilustracija: Freepik (fanjianhua)

Upravo zbog ovih razloga, staklenici postaju sve više važni. Iako su već rasprostranjeni i nisu nešto što je novo, kao što sam navela, neprestano se radi na njihovom unapređenju.
Naime, naučnici su osmislili premaz koji može da unapredi efikasnost staklenika, posebno u područjima koja nisu dovoljno osunčana. Ovaj premaz koristi luminescentne materijale koji mogu da preusmere svetlost, čime se omogućava bolje iskorišćavanje sunčevih zraka.

Pojašnjenja radi, luminescentni materijali predstavljaju supstance koje mogu da apsorbuju svetlosnu energiju a potom je emituju u obliku svetlosti, kao da imaju sposobnost da sijaju. Na ovaj način pospešuje se rast biljaka u uslovima koji su manje pogodni.

Među ključnim materijalima u ovom premazu nalazi se Eu3+-kontrolisani polioxotitanat, koji može lako da se ugradi u vodenu akrilnu boju. Osim što ne sadrži štetne hemikalije, ovaj premaz omogućava više prirodne svetlosti, čime se smanjuje potreba za dodatnim veštačkim osvetljenjem, za šta je potrebna električna energija.

Naučnici su u prvom eksperimentu pokazali da premaz ima značajan uticaj na povećanje suve mase biljaka i to za devet odsto. Pojašnjenja radi, suva masa biljaka predstavlja težinu biljke kada se iz nje ukloni voda. Ovakvo merenje često se koristi u poljoprivredi tokom procene rasta i produktivnosti biljaka.

Problem sigurnosti hrane postaje sve prisutnija tema u savremenom društvu, što naglašava potrebu za održivom poljoprivredom kao osnovom za budućnost. Principi regenerativne poljoprivrede, upotreba prirodnih đubriva, inovacije poput unapređenih staklenika i druga rešenja više nisu samo opcije, već neophodni koraci. Od ovih pristupa u velikoj meri zavisi ne samo način na koji ćemo proizvoditi hranu, već i kakav će kvalitet života generacije koje dolaze imati.

Katarina Vuinac

Izdato je Rešenje o obimu i sadržaju za rudarski deo projekta „Jadar“

Foto-ilustracija: Unsplash (Paul-Alain Hunt)

Ministarstvo zaštite životne sredine je nakon detaljne analize izradilo i izdalo Rešenje o obimu i sadržaju Studije o proceni uticaja na životnu sredinu za rudarski deo projekta „Jadar” kompanije Rio Tinto. Rešenje sadrži stroge zahteve za izradu studije za ovaj deo projekta, navodi se u saopštenju Ministarstva zaštite životne sredine.

Tokom izrade rešenja koje pruža smernice za izradu Studije o proceni uticaja na životnu sredinu, pažljivo su razmotreni svi komentari i mišljenja zainteresovane javnosti, koji moraju biti uzeti u obzir u daljoj pripremi proceduralnih dokumenata. Ovo rešenje, najobimnije i najdetaljnije u poslednjih 15 godina, obavezuje kompaniju da u Studiji iscrpno obradi i prikaže sve potencijalne kumulativne uticaje projekta na životnu sredinu. Pored toga, za svaki identifikovani potencijalni uticaj, potrebno je jasno definisati mere za njegovo smanjenje, kao i uspostaviti sisteme praćenja, u skladu sa definisanim obimom i sadržajem.

Ministarstvo zaštite životne sredine insistira da, ukoliko kompanija nastavi sa procedurom, u Studiji o proceni uticaja na životnu sredinu detaljno prikaže i objasni primenu i plan usklađivanja sa najboljim dostupnim tehnologijama i tehnikama. U cilju konkretne i detaljne razrade svih uslova zaštite životne sredine, Studija o proceni uticaja mora biti izrađena na osnovu glavnog rudarskog projekta, i u skladu sa preporukama evropskih referentnih BREF dokumenata i BAT zaključcima, odnosno u skladu sa najboljom praksom ustanovljenom u Evropskoj uniji.

Pročitajte još:

Rešenje je izrađeno na osnovu Zahteva kompanije koji je, na insistiranje Ministarstva dopunjen detaljnijim podacima, kako bi građanima više informacija bilo dato na uvid. Kao i sva prethodna dokumenta, rešenje će biti transparentno i dostupno svim zainteresovanim građanima na veb stranici ministarstva i u sredstvima javnog informisanja u narednih osam dana.

Nakon finalizacije dokumenta, podnosilac zahteva ima zakonski rok od godinu dana da Ministarstvu zaštite životne sredine dostavi Studiju o proceni uticaja projekta na životnu sredinu, izrađenu u skladu sa zahtevima definisanim u Rešenju. Ova studija, kao i sva prateća dokumentacija, biće u potpunosti transparentna i dostupna građanima tokom postupka javnog uvida. Po završetku javnog uvida, Studija će biti prosleđena tehničkoj komisiji na ocenu.

Energetski portal

CG – počela gradnja VE „Gvozd”

Foto-ilustracija: Pixabay (n-k)

U Crnoj Gori ozvaničen je početak izgradnje vetroelektrane „Gvozd”, koja je označena kao prvi veliki proizvodni objekat koji će Elektroprivreda Crne Gore izgraditi posle više od 40 godina.

Projekat je započet 2019. godine i vredan je 82 miliona evra, a očekuje se da će vetroelektrana biti priključena na elektroenergetski sistem ove zemlje do kraja naredne godine.

Instalisana snaga ove vetroelektrane iznosiće 54,6 MW, sa očekivanom godišnjom proizvodnjom od oko 150 GWh električne energije.

Radovi će se izvoditi fazno, a pored osam vetrogeneratora sa pripadajućom infrastrukturom, obuhvatiće i izgradnju transformatorske stanice (TS) 33/110 kV „Gvozd” na projektnoj lokaciji, izgradnju jednostrukog dalekovoda 110 kV TS Gvozd – TS Krnovo, dužine 3.125 metara, kao i jednostrukog dalekovoda 110 kV TS Gvozd – TS Nikšić, dužine 14.730 metara. Projekat podrazumeva i rekonstrukciju TS 33/110 kV „Krnovo” i TS 35/110 kV „Nikšić”.

Prema rečima Milutina Đukanovića, predsednika Odbora direktora EPCG, paralelno se razvija i projekat vetroelektrane „Gvozd II” sa 20 MW instalisane snage. Na ovaj način obezbediće se energetske potrebe za oko 25.000 domaćinstava. Takođe, očekuje se smanjenje gasova sa efektom staklene bašte za oko 104.000 tona, što je ekvivalentno štetnim gasovima koje ispušta 62.000 automobila.

Pročitajte još:

„Izgradnja vetroelektrane „Gvozd” i potrebne elektroenergetske infrastrukture za priključenje na mrežu u potpunosti će se finansirati iz kreditnih sredstava, što će uz odgovarajući grejs period tokom izgradnje, obezbediti da projekat u suštini sam sebe otplaćuje”, navodi se na sajtu EPCG.

Za partnera u izgradnji ove vetroelektrane izabrana je nemačka kompanija Nordex SE & Co. KG.

Kako je istakao Đukanović, poslovna filozofija EPCG jeste „proizvodi gde trošiš”, što je i ključ zelene tranzicije, a podsetio je i na to da će završetkom projekta „Solari 5000+”, do 1. jula sledeće godine, Crna Gora imati 100 MW solarnih elektrana na krovovima potrošača.

Energetski portal

Veliko interesovanje za subvencionisanu kupovinu električnih vozila u 2024. godini

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Do kraja oktobra 2024. godine, građani su mogli da podnesu zahtev za subvencionisanu kupovinu električnih vozila, što je predstavljalo deo paketa mera za unapređenje kvaliteta vazduha u Srbiji.

Do završetka roka za podnošenje zahteva, u Ministarstvo zaštite životne sredine pristiglo je 186 potpunih zahteva za kupovinu 359 takvih vozila.

Za isplatu svih validnih zahteva potrebno je 205,2 miliona dinara, rekla je Irena Vujović, ministarka zaštite životne sredine, dodavši da je to više u odnosu na planirana sredstva za ovu godinu koja iznose 170 miliona dinara.

Kako je ministarka navela, obezbeđena su dodatna sredstva i svi koji su u roku predali validan zahtev, moći će da kupe električno vozilo uz podršku države.

Pročitajte još:

Prema Uredbi za 2024. godinu, predviđena je podrška u iznosu od 250 evra za mopede i lake tricikle, od 500 evra za motocikle, teške tricikle, lake i teške četvorocikle i od 5.000 evra za putnička vozila do devet sedišta i teretna vozila do 3,5 tona. Najveće interesovanje je za putnička vozila, dok je najčešće dodeljen iznos subvencije 5.000 evra.

Ovu meru, Ministarstvo sprovodi od 2020. godine, a zaključno sa ovom godinom, u te svrhe je dodeljeno ukupno nešto više od milijardu dinara.

Kako je ministarka istakla, s obzirom na veliko interesovanje i na to da se mera pokazala kao efikasna, nastaviće se sa njenim sprovođenjem i planiranjem sredstava u te svrhe i u 2025. godini.

Energetski portal

LPIS olakšava podnošenje zahteva i isplatu poljoprivrednicima

Foto-ilustracija: Unsplash (yulian-alexeyev)

U okviru modernizacije agrarnog sektora Srbije, završna je konferencija druge faze projekta uspostavljanja funkcionalnog sistema identifikacije zemljišnih parcela (LPIS) u pilot opštinama.

Sistem identifikacije zemljišnih parcela je jedan od najznačajnijih registara u Integrisanom administrativnom i kontrolnom sistemu (IACS) koji služi, kako je ranije navedeno, za dodelu, kontrolu i praćenje podsticaja u poljoprivredi (direktna plaćanja i mere ruralnog razvoja vezane za površinu poljoprivrednog zemljišta).

Finansiran iz sredstava Evropske unije, projekat je obuhvatio digitalizaciju 1.351 poljoprivredne parcele kod 323 gazdinstva u pilot opštinama.

„Njegovim uspostavljanjem poljoprivrednicima se omogućava da jednostavnije podnose zahtev za podsticaje, a našoj Upravi se olakšava kontrola, praćenje i isplata svih direktnih plaćanja,” rekao je Slobodan  Nikolovski, direktor Uprave za agrarna plaćanja.

Pročitajte još:

Projekat bi dakle trebalo da traje godinu dana i da pojednostavi proceduru za podnošenje zahteva za podsticaje, ali i isplatu sredstava poljoprivrednicima.

Pilot opštine koje su učestvovale su Leskovac, Boljevac, Sremska Mitrovica i Čajetina, a ukupna vrednost projekta iznosi 270.000 evra. Uspostavljanje LPIS-a može se očekivati do 2025/26 godine, kako je najavljeno.

Nikola Bertolini, šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Srbiji, i Marko Radovanović, projektni direktor kompanije DAI, takođe su prisustvovali ovoj konferenciji, ističući evropsko finansiranje i međunarodnu saradnjeu u realizaciji ovog projekta.

Energetski portal

Francuska uredba za solarno pokrivanje parkinga – Odbijeni zahtevi za odlaganje

Foto-ilustracija: Unsplash (jay-black)

Francuska je posvećena obnovljivim izvorima energije – tokom 2024. godine uspela je da instalira 3,32 gigavata (GW) novih solarnih sistema samo u prvih devet meseci. Prema podacima francuskog operatera elektroenergetske mreže Enedis, samo u trećem kvartalu ove godine dodato je oko 1,351 megavat (MW) novih solarnih instalacija, a rast je bio naročito izražen u komercijalnom sektoru, gde su male kompanije značajno povećale broj instalacija sa 318 megavata (MW) na kraju prvog kvartala na 547 MW do kraja trećeg kvartala.

Foto-ilustracija: Unsplash (my-random-photo)

Ipak, posvećenost Francuske oslikava se i kroz uredbe i odluke koje donosi, a kojima nisu uvek sve strane zadovoljne. Između ostalog, baš jedan deo komercijalnog sektora izrazilo je nezadovoljstvo povodom nekih propisa

Kroz uredbu koja zahteva instalaciju soalrnih nadstrešnica na otvorenim parking prostorima, zemlja je zadala jasan zadatak koji je deo šireg Zakona o obnovljivoj energiji iz 2023. godine koji predviđa postavljanje solarnih panela koji će pokrivati najmanje 50 odsto površine parkinga.

Rokovi za implementaciju su postavljeni za jul 2026. godine za parkinge veće od 10.000 kvadratnih metara, i do jula 2028. za one veće od 1.500 kvadratnih metara, a za sve površine manje od toga uredba ne važi.

Pročitajte još:

Zanimljivo je da se u ovo ubrajaju i saobraćajne trake koje moraju imati solarne ili zelene zaklone. Propisi izuzimaju određene površine kao što su zelene zone iz obaveze instaliranja solarnih nadstrešnica, ali ističe se da druge površine, poput saobraćajnih traka, uvećavaju već dovoljno velike obaveze. Osim toga, neispunjavanje zakonske obaveze posledično će dovoditi do kazni koje mogu dostići čak i 40.000 evra godišnje dok ne usklade svoje objekte sa zadatim propisima.

Sektor maloprodaje, koji raspolaže sa 70 miliona kvadratnih metara najjače je pogođen. Reč je o velikim investicijama i poslovima, koji zahtevaju i novac i vreme. Ipak, zahtev koji je podnet za odlaganje ovih propisa nije prihvaćen.

Postoje i određena izuzeća predviđena uredbom, kao što su parking prostori gde je polovina površine prirodno zasenčena drvećem ili oni gde se troškovi instalacije smatraju preteranim. Ipak, uprkos ovim olakšicama, nezadovoljstvo unutar industrije ostaje prisutno.

Energetski portal

Rumunija posvećena ulaganju u kapacitete za skladištenje električne energije

Foto-ilustracija: Pixabay

Ministarstvo energetike Rumunije saopštilo je da je iz Fonda za modernizaciju Evropske unije izdvojeno ukupno 150 miliona evra za finansiranje kapaciteta za skladištenje električne energije. Novi javni poziv deo je strateške inicijative Rumunije usmerene na podršku razvoju kapaciteta za proizvodnju i skladištenje električne energije iz OIE pod nazivom „Ključni program 1 – Obnovljivi izvori energije i skladištenje energije”.

Kako se dalje navodi u saopštenju, cilj javnog poziva je podrška investicijama u sisteme za skladištenje električne energije koji su povezani sa postojećim postrojenjima za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, uključujući hidroelektrane. Prema pravilima, skladišta će godišnje morati da apsorbuju najmanje 75 odsto energije iz povezanih obnovljivih izvora.

Foto-ilustracija: Unsplash (angie-warren)

Sebastijan Burduž, ministar energetike, izjavio je da je skladištenje energije od ključne važnosti za balansiranje energetskog sistema i obezbeđivanje stabilnosti čak i kada obnovljivi izvori, poput vetra i sunca, nisu dostupni.

„Skladištenje je nulti prioritet nacionalnog energetskog sistema. Omogućava korišćenje zelene energije i kada vetar ne duva ili sunce ne sija, doprinosi balansiranju sistema i značiće niže račune za Rumune i za rumunske kompanije. Apel otvoren danas je dodatak bespovratnih sredstava od preko 13 milijardi evra privučenih tokom mog mandata kao ministra energetike za investicije koje revolucionišu rumunski energetski sektor. Završetkom ovih projekata Rumunija će imati više energije, više neće zavisiti od drugih u pogledu uvoza i moći će da podrži konkurentnu privredu, sa bolje plaćenim poslovima i nižim računima za domaće potrošače”, istakao je Burduž

Prijave za finansiranje biće otvorene od 19. novembra 2024. godine u 9:00 časova do 17. januara 2025. godine u 17:00 časova, preko elektronske platforme MiSMIS2021. Projekti će se ocenjivati na osnovu kriterijuma evro/MWh.

Pročitajte još:

Napredni sistem za skladištenje u sklopu solarnog parka „Sarmasag”.

U Rumuniji je nedavno realizovan jedan od najznačajnijih projekata skladištenja električne energije koji se nalazi u sklopu solarnog parka „Sarmasag”.

Kapacitet naprednpg sistema za skladištenje energije u baterijama je 22 MWh, dok solarno postrojenje ima instaliranu snagu od 51,4 MW. Investicija vredna 52,5 miliona evra finansirana je uz podršku Ministarstva energetike kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti (PNRR), sa bespovratnim sredstvima od 13,7 miliona evra.

Solarni park „Sarmasag” pruža odgovore na aktuelne izazove u energetskom sektoru, kombinujući proizvodnju i skladištenje energije, čime se povećava stabilnost sistema i podstiče dalje ulaganje u obnovljive izvore energije, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Milena Maglovski

Održivo bankarstvo za sigurnu budućnost

Foto: ProCredit Banka
Foto: ProCredit Banka

ProCredit Banka već više od dve decenije vredno radi na smanjenju svog direktnog i indirektnog uticaja na životnu sredinu. Njihova posvećenost dostizanju ciljeva nulte emisije ugljen-dioksida ogleda se u ulaganju u obnovljive izvore energije i kroz podsticaje koje pružaju klijentima da učine isto.

Miloš Stepandić, šef odeljenja za poslove sa privredom ProCredit Banke govori na koji način postižu zacrtane ciljeve i kakve planove imaju za naredni period.

Šta za ProCredit Banku znači održivo bankarstvo?

– Od samog početka u razvojnom fokusu imamo održivo bankarstvo. To praktično znači da smo sve naše radne procese prilagodili održivim praksama: od online bankarstva, preko strogo kontrolisane potrošnje energije i svih ostalih resursa u našem dnevnom radu, do redovnog merenja emisija ugljen-dioksida, upotrebe niskoemisione flote automobila, razvoja mreže punjača za električna vozila. Naravno i kroz sprovođenje energetskih pregleda poslovnih zgrada banke radi pronalaska rešenja za optimalno upravljanje sopstvenim izvorima energije, odnosno povećanja energetske efikasnosti našeg poslovanja.

Ukoliko uzmemo u obzir da čak 90 odsto našeg portfolija čine mikro, mala i srednja preduzeća, preduzetnici i poljoprivrednici, jasno je koliku odgovornost i priliku stavljamo ispred nas u promociji održivosti. Pojedinačno, ovi činioci možda ne deluju kao ključni elementi potrebni za ekološku tranziciju, ali kolektivno mogu imati značajan uticaj na životnu sredinu zbog raznovrsnosti svojih aktivnosti. Ova raznovrsnost uključuje različite industrije, proizvodne procese i načine korišćenja resursa, što znači da sveobuhvatan pristup održivosti može dovesti do smanjenja ukupnog ekološkog otiska. Naš poslovni model je fokusiran na pružanje finansijskih usluga inovativnim kompanijama sa visokim stepenom digitalizacije. Kroz kolektivne napore na smanjenju potrošnje resursa i prelasku na održive prakse, mikro, mala i srednja preduzeća mogu značajno doprineti globalnim ciljevima zaštite životne sredine i održivog razvoja.

Na koji način poboljšati održivo bankarstvo?

– Prilike za poboljšanje su mnogobrojne. Do sada smo uspešno plasirali više od 400 miliona evra zelenih investicija i tako doprineli modernizaciji infrastrukture, kroz primenu novih tehnologija za proizvodnju, skladištenje i distribuciju energije iz obnovljivih izvora. Energetska tranzicija nije samo društveni i tehnološki izazov, već i ekonomski. Tada uloga finansijskih institucija postaje ključna.

U FOKUSU:

Kako teče analiza klijenata u procesu odobravanja finansiranja? Na koji način podstičete klijente na održivije poslovanje?

– Naš uticaj započinje temeljnom finansijskom analizom. Poseban doprinos u segmentu finansiranja predstavlja podrška kolega iz Odeljenja za održivi razvoj, čak smo i prva banka u Srbiji koja je osnovala posebno odeljenje koje se bavi energetsom efikasnošču. Vrlo detaljno analiziramo sve aspekte poslovanja naših klijenata uključujući lokaciju njihovih delatnosti, uticaj na prirodna dobra, korišćene materijale, procese i opremu u njihovoj proizvodnji. Kroz pažljivo uspostavljene procedure, zajedno identifikujemo i klasifikujemo uticaj aktivnosti kompanija na radnu i životnu sredinu. Procedure nam pomažu u uspostavljanju standardnih metoda za identifikaciju i procenu uticaja aktivnosti na životnu sredinu kao i identifikaciju potencijalnih rizika.

U slučaju da finansiramo preduzeća koja su uključena u ekološki rizične aktivnosti, istražujemo da li postoje održivije alternative na tržištu koje bi mogle zameniti trenutne materijale i procese, te nudimo rešenja za unapređenje tih procesa. Prilikom odlučivanja o odobravanju kredita, detaljno razmatramo da li delatnost klijenta odgovara kriterijumima iz Liste isključenih delatnosti ProCredit Banke. Krajnji cilj jeste da zamenimo štetne prakse boljim opcijama i pružimo finansijsku podršku onima koji teže napretku i koji prepoznaju potencijal i važnost održivog poslovanja.

Kako podržavate zelenu tranziciju?

– ProCredit Banka je finansirala preko 100 solarnih elektrana, bilo za sopstvenu potrošnju, bilo za komercijalnu upotrebu. Deo zelene tranzicije koju želimo da podržimo su obnovljivi izvori energije, ali ne treba zanemariti ni druge vrste investicija jer imaju podjednaku važnost. Imajui to na umu, oko 60 odsto našeg zelenog portfolija posveeno je ulaganjima u energetsku efikasnost. Verujemo da samo holističkim pristupom možemo preći na održiviji model i dodatno unaprediti našu ekonomiju.

ProCredit Banka

Intervju je objavljen u Magazinu Energetskog portala ENERGETSKA TRANZICIJA

Novi Pazar smanjuje nivo aerozagađenja zamenom kotlova

Foto-ilustracija: Pixabay

Grad Novi Pazar potpisao je sa Ministarstvom zaštite životne sredine ugovor o sufinansiranju projekta zamene, rekonstrukcije i sanacije kotlarnica na teritoriji grada. Kako je navedeno u saopštenju, reč je o kotlarnici u ulici Jugovića, koja je deo mreže gradske toplane.

Prema rečima Vladimira Marinkovića, zamenika gradonačelnika, pored zamene kotlova biće izvršeni građevinski, hidro i elektro radovi u okviru samog objekta kotlarnice. Ovim projektom biće rešen dugogodišnji problem naselja, kada je reč o zagađenosti vazduha, zato što će umesto uglja, za novu kotralnicu biti korišćena sečka, ekološki prihvatljivo gorivo.

U toku je izrada projektno tehničke dokumentacije i izdavanje dozvole, nakon čega će putem javnog poziva biti odabran izvođač radova. Plan je da radovi na rekonstrukciji počnu krajem ove, da bi građani novu grejnu sezonu dočekali sa spremnom novom kotlarnicom, navodi se na sajtu Grada.

Investicija je vredna 131 milion dinara, od čega je resorno ministarstvo opredelilo 95 miliona, a grad 36 miliona dinara.

Pročitajte još:

Takođe će i kotlarnica u Lugu, u kompleksu Simpo zgrada biti obuhvaćena zamenom energenata. Reč je o sistemu toplotne pumpe, a ova investicija vredna je 900.000 evra.

Kako je zamenik gradonačelnika istakao, izuzetno je važno da se što više zgrada i domaćinstava priključi sistemu gradskog grejanja jer toplana poseduje kapacitete za proširenje.

Dodao je da većim brojem korisnika usluga Gradske toplane, dolazi ne samo do smanjenja zagađenja eliminacijom fosilnih goriva, već i do manje, fiksne cene grejanja, a takođe je i kvalitet grejanja u okviru gradske toplane izuzetan.

Energetski portal

Radovi na sanaciji deponije „Dunek“ u Prokuplju

Foto-ilustracija: Freepik (wirestock)

U Prokuplju su u toku radovi na sanaciji i remedijaciji nesanitarne deponije „Dunek“, koji predstavljaju rešavanje višedecenijskog problema zagađenja u ovom regionu. Podržan od strane Ministarstva zaštite životne sredine, projekat ima za cilj da trajno otkloni probleme povezane sa deponijom koja se prostire na 11,5 hektara.

Završena je prva faza sanacije koja obuhvata pet hektara, a ostatak deponije očekuje revitalizaciju u narednoj fazi projekta.

„S obzirom na njenu lokaciju u centru grada, pored reke Toplice, preuređenje ove deponije je bilo od suštinske važnosti. Sa završetkom projekta, očekuje se transformacija ovog prostora u zelenu oazu ili prostor koji će građani moći da koriste po svojim potrebama,“ naglasila je Irena Vujović, resorna ministarka.

Pročitajte još:

Ovaj projekat u Prokuplju deo je većeg napora Ministarstva za zaštitu životne sredine da u celoj zemlji zatvori i sanira nesanitarne deponije. Primeri se mogu videti u mnogim mestima, uključujući Prijepolje, Bogatić, Bečej, Čačak, Trstenik, Priboj, Rumu, Šabac, Požegu i Zajače,  sa novim projektima koji su pokrenuti u Topoli i Subotici, i projektom u Zrenjaninu koji je pri kraju, kako se navodi na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine.

„Planirano je da se u narednoj godini ulože značajna sredstva u razvoj zelene infrastrukture,“ dodala je Vujović, naglašavajući planove za budućnost koji uključuju budžet od oko 23 milijarde dinara za 2025. godinu.

Energetski portal

Otvoren 10. konkurs PKS za dodelu „Nacionalne nagrade za društveno odgovorno poslovanje Đorđe Vajfert 2024”

Foto-illustracija: Freepik (freepik)

Deseti konkurs Privredne komore Srbije (PKS) za dodelu „Nacionalne nagrade za društveno odgovorno poslovanje Đorđe Vajfert 2024” zvanično je otovoren i traje do 30. decembra ove godine.

Cilj nagrade, koju PKS dodeljuje od 2007. godine, je da podstakne i podrži kompanije koje na ravnomeran način tretiraju najznačajnije aspekte održivog poslovanja: odnos prema zaposlenima, odnos prema životnoj sredini, aspekt tržišta, aspekt imovine i kapitala i odnos prema zajednici.

„Danas je društveno odgovorno poslovanje postalo sastavni deo strategije skoro svih velikih kompanija i njihova obaveza, u velikoj meri uvođenjem direktiva EU. Isto tako, i mala i srednja preduzeća su pokazala odlične primere društveno odgovornog poslovanja pa kompanije danas žele da se kroz unapređenje svoje poslovne politike prikažu kao dobar poslovni partner ali i da pokažu svojim zaposlenima da su dobar poslodavac”, rekao je Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS i pozvao sve kompanije u Srbiji da se prijave na konkurs.

Foto: Boban Ristić

Nagradu „Đorđe Vajfert” od ostalih u ovoj oblasti izdvaja njena jedinstvena metodologija i celovit pristup, čime se na ravnomeran način tretiraju najznačajniji aspekti održivog poslovanja: odnos prema zaposlenima, odnos prema životnoj sredini, aspekt tržišta, aspekt imovine i kapitala i odnos prema zajednici, ukazao je mr Dušan Stokić, rukovodilac Centra za životnu sredinu, tehničke propise, kvalitet i društvenu odgovornost i vođa Tima PKS za društveno odgovorno poslovanje.

Pročitajte još:

Povodom objavljivanja konkursa, na konferenciji za medije obratili su se i dobitnici nagrada iz prethodnog ciklusa, Aleksandar Đorđević, marketing menadžer „Comtrade System Integration”, Slobodan Radovanović, izvršni direktor preduzeća „Koto” i Đorđe Tomić, zastupnik „Koto”, kao i Snežana Lozanović, stručni saradnik preduzeća Socijalna sinergija. Oni su preneli svoja iskustva u implementaciji društveno odgovornog poslovanja u poslovne procese svojih velikih, srednjih i malih preduzeća kao i iskustva na realizaciji konkretnih projekata kojima su konkurisali za nagradu.

Deseti konkurs PKS za dodelu „Nacionalne nagrade za društveno odgovorno poslovanje Đorđe Vajfert 2024” otvoren je za sva privredna društva i organizacije, bez obzira na veličinu i delatnost koja su u svoje poslovanje ugradila principe društvene odgovornosti i koja vode brigu o zaposlenima i ljudskim pravima, zaštiti životne sredine, koja ulažu u zajednicu u kojoj posluju, tretirajući sa istom pažnjom tržište i imovinu.

Da bi se prijavila na konkurs, kompanija treba da odabere primer dobre prakse – projekat društvene odgovornosti, koji je realizovala u prethodne dve godine i da što detaljnije popuni Upitnik i zajedno sa pratećim materijalom dostavi na adresu: csr@pks.rs

Sve informacije u vezi konkursa mogu se videti ovde.

Izvor: PKS

Diversifikacija energetskih izvora: Severna Makedonija se okreće Azerbejdžanu

Foto-ilustracija: Unsplash (sebastian-morelli-peyton)

Severna Makedonija potpisala je sporazum sa Državnom naftnom kompanijom Republike Azerbejdžan (SOCAR), kako bi poboljšala svoju energetsku bezbednost. Partnerstvo, formalizovano kroz Memorandum o razumevanju o saradnji u energetskom sektoru, fokusira se na diversifikaciju snabdevanja prirodnim gasom i istraživanje inovativnih energetskih projekatnih rešenja kao što je kogeneracija gasa.

Foto-ilustracija: Unsplash (tatjana-dimovska)

Fosilna goriva uz nešto hidroenergije, osnov su energetskog miksa zemlje. Severna Makedonija je zbog prevelikog oslanjanja na uvoz energenata bila pogođena energetskom krizom, i diversifikacija izvora je stoga sledeći korak. Većina prirodnog gasa koji zemlja koristi dolazi iz Rusije, i delom iz Grčke – samim tim fluktuirajuće cene energenata i oslanjanje u najvećoj meri na jedan glavni izvor, iznova pogađaju energetski sektor.

Kompanija SOCAR koja ima pristup ogromnim resursima gasa, s obzirom na Kaspijsko jezero, osim rezervi kojima upravlja, ima pristup gasovodima poput Transanadolskog gasovoda (TANAP) i Transjadranskog gasovoda (TAP), koji se direktno povezuju sa Evropom. Udruživanjem snaga sa SOCAR-om, Severna Makedonija ima za cilj da dobije stabilnije snabdevanje gasom i bolju kontrolu nad cenama energije, iako nije jedina država u regionu koja se snabdeva sa tih prostora.

Pročitajte još:

Srbija takođe odnedavno uvozi gas iz Azerbejdžana. Prošle godine Srbijagas i azerbejdžanski SOCAR potpisali su ugovor o isporuci do 400 miliona kubnih metara gasa godišnje do 2026. godine, sa projekcijom da se nakon toga ove količine povećaju i na milijardu metara kubnih. Azerbejdžanski gas se u Srbiju doprema novim gasovodom do Bugarske, koji je delimično finansiran sredstvima Evropske unije (EU), a gasovod je u probni rad pušten u decembru 2023. godine. Ovakav projekat je i Srbiji služio za diversifikaciju izvora, kako se ne bi oslanjala samo na ruski gas, s obzirom da su potrebe velike.

Što se tiče Severne Makedonije, plan se tiče i ulaganja od milijardu evra u sistem kogeneracije gasa. Reč je o tehnologiji koja istovremeno proizvodi i električnu energiju i toplotnu iz datog izvora, tačnije prirodnog gasa koji će se koristiti. Ovo je efikasan način iskorišćavanja energije jer se energija koja bi inače bila izgubljena (kao otpadna toplota u konvencionalnim elektranama) koristi za grejanje tokom zime. Korišćenjem prirodnog gasa u efikasnijem sistemu kao što je kogeneracija, smanjuje se ukupna emisija ugljen-dioksida u poređenju sa manje efikasnim sistemima.

Sa ekonomskog stanovišta, stabilne cene gasa mogu značiti niže troškove energije. Ipak, zemlja treba da pazi na prelazak na obnovljivu energiju. Uprkos prednostima prirodnog gasa naspram nekih drugih energenata, za Severnu Makedoniju je ključno da poveća i upotrebu obnovljivih izvora energije kako bi privreda bila konkurentnija i kako bi se manje oslanjala na fosilna goriva, koja dominiraju.

Milica Vučković

Zagađen vazduh je opasniji po zdravlje nego što smo mislili

Foto-ilustracija: Freepik (frimufilms)

Poznato je da udisanje zagađenog vazduha može izazvati respiratorne i kardio-vaskularne bolesti, no manje je poznato da aerozagađenje može biti povezano i sa kožnim problemima.

Nova studija, objavljena u časopisu PLOS ONE, otkrila je vezu između zagađenja vazduha i veće verovatnoće pojave ekcema kod ljudi koji žive u područjima sa višim nivoima finih čestica (PM 2,5). Istraživanje, koje je sproveo tim sa Medicinskog fakulteta Jejla, obuhvatilo je podatke 286.862 odrasle osobe iz američkog programa All of Us.

Rezultati su pokazali da je 4,4 odsto učesnika (12.695 osoba) imalo dijagnozu ekcema. Ljudi iz oblasti sa višim prosečnim nivoima PM 2,5 u vazduhu imali su više nego dvostruko veće šanse za pojavu ekcema. Analize su takođe uzimale u obzir demografske podatke i pušački status ispitanika, što je dodatno potvrdilo vezu između zagađenja i ovog zdravstvenog problema.

Autori ističu da čestice PM 2,5 verovatno utiču na rizik od ekcema kroz poremećaje imunog sistema, naglašavajući važnost smanjenja zagađenja vazduha kako bi se zaštitilo zdravlje ljudi.

Pročitajte još:

Kakav je kvalitet vazduha u regionu?

Kao i ranijih godina, sa hladnijim danima dolazi i sve izraženije zagađenje vazduha jer se većina domaćinstava, posebno na Balkanu, i dalje greje na fosilna goriva.

Prema podacima sa sajta IQAir, Sarajevo je danas drugi grad u svetu po zagađenosti vazduha sa indeksom hvaliteta vazduha 183, što ga svrstava u kategoriju „nezdrav“. Na prvom mestu je Delhi gde je vazduh opasan po zdravlje, sa indeksom kvaliteta vazduha od čak 388, dok se Lahor u Pakistanu nalazi na trećem mestu sa indeksom kvaliteta od 170.

U Beogradu je vazduh trenutno umerenog kvaliteta, kao i u većem delu centralne Srbije, premda je u pojedinim gradovima vazduh nezdrav. Šabac, Novi Sad, Čačak, Beočin, Kosjerić i Stara Pazova neki su od gradova koji se trenutno nalaze „u crvenom“ što znači da vazduh može dovesti do pogoršanja simptoma i intenziteta bolesti kod osoba sa srčanim i respiratornim oboljenjima, poput astme. Ostale osobe takođe mogu početi da osećaju negativne efekte zagađenja na zdravlje.

Zagreb, Sofija, Bratislava i Podgorica trenutno imaju vazduh umerenog kvaliteta.

Milena Maglovski

Energetske inicijative u okviru COP29 – šta nam donose?

Foto-ilustracija: Pixabay (distelAPPArath)

Konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama 2024 (COP29) značajnu pažnju usmerava na energetiku, kao jednu od ključnih oblasti u borbi protiv klimatskih promena.

Zbog toga je predsedništvo COP29 zvanično pokrenulo tri energetske inicijative, pozivajući zainteresovane strane da pruže podršku. Kroz njih se iskazuju napori koje predsedništvo ulaže u unapređenje rezultata prvog Globalnog pregleda napretka u oblasti obnovljive energije i vodonika.

Globalni sporazum o skladištenju energije i mrežama COP29 predstavlja prvu inicijativu u okviru koje su se potpisnici obavezali na kolektivni cilj da postave 1.500 GW kapaciteta za skladištenje energije do 2030. godine. To je šest puta više kapaciteta od onog iz 2022. godine. Pored toga, ona uključuje i obavezu da se dodaju nove ili rekonstruišu postojeće mreže, i to 25 miliona kilometara mreže do 2030. godine, uz priznavanje da je potrebno dodati još 65 miliona kilometara do 2040.

Sporazum o zelenim energetskim zonama i koridorima COP29 podrazumeva da se potpisnici obavezuju na promociju zelenih energetskih zona i koridora kako bi se obnovljivi izvori energije povezali sa najugroženijim zajednicama. To uključuje razvoj većih unutarsektorskih i međuregionalnih povezanih elektroenergetskih mreža koje omogućavaju isplativ i siguran prenos električne energije na velikim udaljenostima.

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Deklaracija o vodoniku COP29 odnosi se na povećanje proizvodnje obnovljivog, čistog i niskoemisionog vodonika. Takođe, reč je i o ubrzanju dekarbonizacije trenutne proizvodnje vodonika iz fosilnih goriva. Kao cilj postavljeno je značajno povećanje proizvodnje zelenog vodonika sa trenutnih milion tona godišnje, ali i smanjenje 96 miliona tona vodonika koji se trenutno proizvodi iz fosilnih goriva.

Frančesko La Kamera, generalni direktor Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA), podsetio je na globalni cilj utrostručenja kapaciteta obnovljive energije do 2030. godine, koji je dogovoren na prošlogodišnjem COP28. Prema njegovim rečima, za postizanje tog cilja nije dovoljno da se samo poveća proizvodnja obnovljive energije, već i da se prevaziđu izazovi u vezi sa povezivanjem obnovljivih izvora sa mrežama. Kako je istakao, skladištenje energije, širenje mreža i značajne investicije ključni su faktori.

Pročitajte još:

Još jednu podršku razvoju obnovljivog vodonika predstavlja i obećanje predstavnika međunarodnih i nacionalnih razvojnih finansijskih institucija da će pružiti podršku inicijativi 10 GW Lighthouse. Inicijativa je postavila kao cilj saradnju na razvoju projekata obnovljivog vodonika kapaciteta između 100 MW i 1 GW u zemljama u razvoju i zemljama u nastajanju, do faze donošenja konačne investicione odluke (FID) do 2030. godine, navodi se na zvaničnom sajtu COP29.

IRENA i Ministarstvo energetike Azerbejdžana pokrenuli su zvanično i Partnerstvo za ubrzanje obnovljivih izvora energije u Centralnoj Aziji (APRECA), sa ciljem da se ubrzaju ulaganja i unapredi međuregionalna povezanost kako bi se ubrzala primena obnovljivih izvora energije, podstakla zelena industrijalizacija i maksimizirale socioekonomske koristi u regionu.

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), zajedno sa Azijskom razvojnom bankom (ADB) i Azijskom infrastrukturnom investicionom bankom (AIIB), najavila je značajnu investiciju za solarne projekte u Azerbejdžanu. Naime, svaka od navedenih banki, uložiće po 160 miliona dolara za izgradnju dve solarne elektrane, ukupnog kapaciteta od 760 MW.

Katarina Vuinac