U poslednjih nekoliko godina, Kina se istakla kao veliki igrač u razvoju energetske infrastrukture Brazila kroz masovna ulaganja. Nedavno su predsednici dve zemlje potpisali 40 međunarodnih sporazuma iz različitih oblasti. Tom prilikom je istaknuto da je Kina najveći trgovinski partner Brazila od 2009. godine i da je njihova bilateralna trgovina dostigla rekordne nivoe prošle godine, kako je navedeno na sajtu brazilske vlade. Ovim je dodatno učvršćeno strateško partnerstvo između dve nacije.
Kineski projekti širom Brazila
Brazil je zemlja koja je prema kapacitetima obnovljivih izvora daleko iznad globalnog proseka. Iako su hidroelektrane najprisutnije, i ostali alternativni izvori su odmakli u razvoju. U prethodnim mesecima, više od 80 odsto ukupno proizvedene energije poticalo je iz obnovljivih izvora energije. Brazil je takođe 2023. godine zauzeo šesto mesto na svetu po instaliranim kapacitetima solarne energije. U oktobru ove godine, solarni kapaciteti su dostigli oko 48 GW, prema podacima Ember-a.
Jedan od ključnih projekata koji ilustruje saradnju između Kine i Brazila jeste solarni park Panati. Ovaj ogroman projekat prostire se na 840 hektara i uključuje 446.000 solarnih panela. Od svog pokretanja u junu 2024. godine, park je značajno doprineo stabilnosti snabdevanja električnom energijom u regionu, dok će prema procenama obezbeđivati dovoljno energije za preko 350.000 domaćinstava godišnje. Osim toga, tokom izgradnje omogućio je stotine radnih mesta i nastavlja da zapošljava lokalno stanovništvo.
Direktna veza sa Kinom zapravo jeste CTG Brazil, tačnije podružnica kompanije China Three Gorges Corporation u Brazilu, osnovana 2013. godine. Ova kompanija je u potpunom vlasništvu kineske korporacije i igra značajnu ulogu u energetskom sektoru Brazila. Sa ulaganjima u 17 hidroelektrana i 11 vetroparkova, CTG Brazil upravlja portfoliom koji ima ukupni instalirani kapacitet od preko 8 GW, čime se pozicionira kao drugi najveći privatni proizvođač energije u zemlji.
Jedna od poznatih hidroelektrana São Manoel, sa kapacitetom od 700MW zajednički je projekat brazilskih i kineskih kompanija, uključujući upravo CTG Brazil.
Pročitajte još:
- Svet dostigao dva teravata solarne energije – sledeća prekretnica 2030. godina
- Intenzivniji razvoj industrije radioizotopa u Kini
- Francuska uredba za solarno pokrivanje parkinga – Odbijeni zahtevi za odlaganje
Kineske investicije se protežu i na rudarski sektor, gde je Kineski investicioni konzorcijum kupio 15 odsto udela u CBMM, brazilskoj kompaniji koja je lider u proizvodnji niobijuma, ključnog za proizvodnju čelika i elektronike.
Takođe, Kina intenzivno ulaže i u projekte prenosa električne energije u Brazilu. Projekat Belo Monte Transmission Line, realizovan u dve faze koje su uspešno završene 2017. i 2019. godine, deo je šireg plana za poboljšanje infrastrukture za prenos električne energije u Brazilu. Ideja je povezivanje severnog dela zemlje, bogatog energetskim resursima, sa industrijski razvijenim jugoistočnim regionom.
Zanimljivo je da su investicije veoma prisutne izvan energetskih i rudarskih sektora, s obzirom da kineske kompanije aktivno rade na proširenju svojih operacija u Brazilu razvijajući industrijske kapacitete, posebno u oblasti elektromobilnosti. Poznat primer za to su investicije kompanije BYD u postrojenje za proizvodnju baterija u Manausu. Njihovo postrojenje godišnje proizvodi dovoljno baterija za napajanje 1.000 električnih autobusa.
Energetski portal