Tim korejanskih naučnika u časopisu „Natura“ objavio je da su proizveli solarnu ćeliju čija je efikasnost 18,4 odsto, a koja sadrži materijal perovskit. Oni su istakli da su pronašli optimalni miks za postizanje maksimalne efikasnosti solarne ćelije, a ovo otkriće bi moglo u potpunosti da promeni solarnu industriju.
Podsetimo, početkom prošle godine istraživači sa Univerziteta u Valensiji u Španiji (University of Valencia, Spain) koje je predvodio profesor dr Hendrik Bolink (Hendrik Bolink) u saradnji sa istraživačima iz Politehničke Federalne Škole iz Lozane u Švajcarskoj (École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland) koje je predvodio profesor dr Majkl Gracel (Michael Grätzel), objavili su svoje istraživanje u naučnom časopisu (Nature Photonics) u vezi sa korišćenjem materijala perovskit umesto silicijumskih panela. Solarna ćelija koju su dobili sastoji se od tankog sloja perovskita koji se nalazi između 2 veoma tanka organska provodnika. Debljina ovakve solarne ćelije iznosi između jednog i pola mikrometra, dok je klasična silicijumska solarna ćelija debljine 180 mikrometara.
Materijal perovskit, koji je pronađen još u 19. veku, ima svojstvo visoke apsorbcije svetlosti. Ovaj materijal je veoma jeftin, što mu daje prednost u odnosu na silicijumske solarne ćelije, a to je i jedan od glavnih razloga zašto je privukao istraživače. Njegovim korišćenjem značajno bi se smanjila cena solarnih ćelija od oko 80 odsto za istu proizvodnje električne energije.
Međutim, jedan od glavnih problema u vezi sa perovskitom je toksičnost tog materijala jer takve solarne ćelije sadrže olovo koje je veoma toksično za okolinu. Ironija je veća jer je reč o proizvodnji solarne energije kojom se značajno doprinosi zaštiti životne sredine. Očigledno je da ovaj problem treba otkloniti, ukoliko je moguće, pre masovne proizvodnje ovakvih solarnih ćelija.
Sandra Jovićević
foto: energetskiportal.rs