Posledice klimatskih promena podrazumevaju česte toplotne talase i produžene periode suše širom Evrope, baš kao što smo imali priliku da iskusimo ovog leta. Sve ovo može uticati na to da naši usevi propadaju. Razmevanje kako to promene temperature utiču na useve je ključna stvar u ublažavanju posledica globalnog zagrevanja.
Tim stručnjaka je, upravo iz ovih razloga uradio studiju u kojoj su isprobavali različite modele uzgoja različitih vrsti useva. Ono što su zaključili jeste da bi povećanje temperature naškodilo nekim sortama dok bi drugim išlo u korist.
„Širom Evrope, povećane temperature ne utiču na useve koji imaju sisteme za navodnjavanje. Jedina vrsta na koju utiču jeste kukuruz.“
Ovakav tip saznanja bi bio ključan za obučavanje zemljodranika da smanje negativne posledice po svoje useve. Razumejući vremenske prilike i kakve one rizike nose po poljoprivredne kulture, zemljoradnici mogu odabrati one vrste koje će se najbolje nositi sa novonastalim prilikama.
„Naši rezultati pokazuju da će suša biti mnogo veći problem u Evropi nego povećanje temperature,“ izjavio je profesor Jurgen Olesen sa odeljenja za agroekologiju na Arhuškom Univerzitetu u Danskoj.
„Ovo znači da poljoprivrednicima neće ići u korist da uzgajaju kukuruz kako Evropa bude postajala sve toplija.“
Izvor: sustainability-times