Koliki je tehnički potencijal solarne energije u Srbiji?
Broj časova sunčevog zračenja na teritoriji Srbije iznosi između 1.500 i 2.200 sati godišnje. Prosečan intenzitet sunčevog zračenja je od 1,1 kWh/m2/dan na severu do 1,7 kWh/m2/dan na jugu – tokom januara, a od 5,9 do 6,6 kWh/m2/dan – tokom jula.
Prosečna vrednost energije zračenja iznosi od 1.200 kWh/m2/godišnje u severozapadnoj Srbiji, do 1.550 kWh/m2/godišnje u jugoistočnoj Srbiji, dok u centralnom delu iznosi oko 1.400 kWh/m2/godišnje.
Srbija ima znatno veći broj časova sunčevog zračenja nego većina evropskih zemalja, a najbolji uslovi su u jugoistočnom delu naše zemlje.
Vlada Republike Srbije prvi put je omogućila putem subvencija priliku za izgradnju solarnih elektrana u Srbiji Uredbom o podsticajnim merama za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora i iz visokoefikasne kombinovane proizvodnje električne i toplotne energije iz 2009. godine. Nakon toga, Vlada je dodatno povećavala kapacitet, a smanjivala subvencionisanu cenu kroz dve nove Uredbe iz 2013. i 2016. godine.
Višegodišnji pregled proizvodnje električne energije u solarnim sistemima u Srbiji možete pogledati na sajtu Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA)
Na stranici Svetski atlas OIE možete pogledati različite mape, uključujući i mapu naše zemlje sa prikazima stepena zastupljenosti svih vidova obnovljivih izvora energije.
Solarna energija i novi Zakon o korišćenju OIE
U martu 2021. godine usvojen je novi Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije, kao i Zakon o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije, kojima Vlada Republike Srbije nastoji da podstakne nova ulaganja u čistu energiju.
Novi zakon po prvi put nudi građanima mogućnost da budu i kupci i proizvođači električne energije, odnosno Prozjumeri. Na ovaj način građani mogu da proizvode električnu energiju iz solarnih panela za sopstvene potrebe, a sve viškove proizvodnje, koji mahom nastaju u letnjim mesecima, predaju na elektrodistributivnu mrežu. Benefite svoje uloge prozjumera građani će najviše osetiti u zimskim mesecima, kada je proizvodnja elektrilčne energije iz solara smanjena, ali će im računi za struju biti umanjeni u visini cene električne energije koju su predali na mrežu.
Prozjumeri mogu da budu domaćinstva, stambene zajednice, pravna i fizička lica ukoliko kupuju električnu energiju za svoje potrebe i ukoliko je zaključen ugovor o potpunom snabdevanju sa neto merenjem. Potrebno je da instalisana snaga proizvodnog objekta nije veća od odobrene snage priključka objekta krajnjeg kupca, kao i da proizvodni objekat i merno mesto ispunjavaju sve tehničke i bezbednosne zahteve.
OVDE možete pogledati kako da steknete status “prozjumera”.
Kako napraviti odabir lokacije za solarnu elektranu?
Budući da efikasnost solarne elektrane u velikoj meri zavisi od terena i klimatskih uslova, obratite pažnju da li su zadovoljeni sledeći uslovi na odabranoj lokaciji:
- Dovoljan nivo osunčanosti i povoljan položaj parcele ili krovne površine
- Dostupnost istorijskih podataka o padavinama (kao što su količina snega, kiše i oblačnost)
- Lak pristup lokaciji – što podrazumeva blizinu postojećih saobraćajnica i puteva
- Postojanje infrastrukture na lokaciji ili u njenoj blizini koja bi mogla da omogući priključenje na elektroenergetski vod
- Lokacija ne bi smela da bude u blizini prirodnog ili kulturno-istorijskog dobra, u okviru prirodnog rezervata ili da bude pod zaštitom države
Za precizan proračun o količini proizvedenih kilovat časova godišnje, kao i o vremenskom okviru za povrat investicije, neophodno je da investitor angažuje iskusne stručnjake koji će na osnovu iznetih parametara utvrditi opravdanost ulaganja u solarnu elektranu.
Ovde možete pogledati spisak projekata koji su partneri Energetskog portala realizovali u ovoj oblasti.
Imate nedoumicu u vezi sa ulaganjem u solarne elektrane?
Pošaljite nam pitanje na info@energetskiportal.rs a naši stručnjaci će se potruditi da vam odgovore u što kraćem roku.
Korisni linkovi:
Da biste pogledali mape zračenja, kao i da biste uradili brze proračune primene solarne tehnologije, pogledajte:
http://resourceirena.irena.org/gateway/dashboard/?topic=4&subTopic=16
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php#