Od 1. januara 2025. godine, Tajland je zvanično zabranio uvoz plastičnog otpada. Tajland je bio jedna od nekoliko zemalja jugoistočne Azije koja je često primala plaćene uvoze plastičnog otpada iz Evrope, SAD, Velike Britanije i Japana. Tokom 2023. godine, iz Japana je na Tajland izvezeno 50.000 tona otpada, prenosi Resource.
Tajland je postao vodeća destinacija za ovaj uvoz nakon što je Kina uvela zabranu 2018. godine. Statistike Carinske uprave pokazuju da je količina uvezenog plastičnog otpada skočila na više od 500.000 tona u 2018. godini, što je desetostruko više u odnosu na prosek pre 2015. godine.
Nelegalni promet otpada predstavlja poseban problem i takođe je meta ove zabrane. Izveštaj iz 2024. godine, koji su zajednički objavili Kancelarija UN-a za drogu i kriminal (UNODC) i Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), ističe da jugoistočna Azija ostaje ključna destinacija za nezakonite pošiljke otpada.
U avgustu su ekološki aktivisti, poput organizacije Basel Action Network (BAN), upozorili na dva broda kompanije Maersk za koja se sumnjalo da prevoze opasan otpad iz Albanije na Tajland.
Pročitajte još:
- U Srbiji registrovano 2.526 divljih deponija u 2024. godini – najviše u seoskim sredinama
- Svaki Evropljanin godišnje proizvodi pet tona otpada
- Opasan otpad na teritoriji Pančeva
Postepeno ukidanje od 2023. godine
Razgovori o zabrani počeli su 2020. godine, a plan za postupno ukidanje uvoza na snazi je od 2023. godine. Od tada, samo 14 tajlandskih fabrika u zonama oslobođenim carina ima dozvolu za uvoz i korišćenje plastičnog otpada u svrhu izvoza.
Ova zabrana deo je šireg napora za smanjenje plastičnog otpada u okviru „Mape puta za upravljanje plastičnim otpadom 2020–2030“, objavljene 2019. godine. Ciljevi uključuju zabranu nekoliko vrsta plastike za jednokratnu upotrebu i stopu reciklaže domaćeg plastičnog otpada od 100 odsto.
Zabrana bi takođe mogla biti odgovor na nedavni neuspeh međunarodne zajednice da postigne obavezujući globalni sporazum o plastičnom zagađenju tokom sastanaka Međuvladinog pregovaračkog komiteta (INC-5) u novembru.
Izvor: Cirkularna ekonomija