Češka ažurirala Nacionalni plan za klimu i energiju- fokus na OIE i nuklearnu energiju

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Krajem 2024. godine, Vlada Češke Republike je dala zeleno svetlo za ažuriranje Nacionalnog plana za klimu i energiju, inicijativu koju su zajednički razvili Ministarstvo industrije i trgovine i Ministarstvo zaštite životne sredine. Ažurirani plan usmeren je na moguće scenarije razvoja češkog energetskog sektora do 2030. godine, i stavlja naglasak na ispunjenje evropskih ciljeva, ali i sigurnosti snabdevanja.

Nakon izdate saglasnosti od strane Vlade, ažurirani Nacionalni plan predviđa znatno povećanje kapaciteta iz obnovljivih izvora energije i nuklearne energije, kako bi se ispunili klimatski ciljevi na najisplativiji način. U strategiji je naglašena uloga obnovljivih izvora energije (OIE) i nuklearne energije, uz to da gas ostaje bitan segment energetskog plana, kako se navodi i na sajtu Ministarstva industrije i trgovine.

Plan ističe da će udeo OIE u proizvodnji električne energije porasti sa 16,5 odsto u 2023. godini na 28 odsto do 2030. i dalje na 46 odsto do 2050. godine. Plan je da udeo nuklearne energije iznosi oko 44 odsto do 2030. godine, a sa završetkom novih reaktora očekuje se porast na 68 odsto do 2040. godine. Takođe, 28 odsto toplotne energije u Češkoj trenutno potiče iz obnovljivih izvora, sa planom da se ovaj udeo poveća na 40 odsto do 2030. i 74 odsto do 2050. godine.

Pročitajte još:

Plan detaljno opisuje ulogu prirodnog gasa kao prelaznog izvora energije, koji će zbog svoje stabilnosti i sposobnosti brze proizvodnje idealno dopunjavati manje predvidljivu proizvodnju iz obnovljivih izvora. Međutim, predviđa se da će gas postepeno skoro u potpunosti nestati iz energetskog miksa, tako što će biti zamenjen obnovljivim i niskoemisionim gasovima, uključujući vodonik.

Cilj ažuriranog plana je smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte za 55 odsto do 2030. godine, kroz razvoj OIE, poboljšanje skladištenja i fleksibilnosti sistema, uštede energije, kao i postepeno ukidanje fosilne energije, uključujući i potpuno ukidanje rudarenja i sagorevanja uglja do 2033. godine. Predviđa se i petostruko povećanje proizvodnje energije iz solarnih panela i vetrogeneratora, kao i povećanje stope renoviranja zgrada, što se trenutno ostvaruje kroz program Nova zelena štednja, i razvoj nuklearne energije.

Trenutno, Češka Republika ima šest nuklearnih reaktora koji generišu oko trećine njene električne energije. Planirano je veliko proširenje kapaciteta, uključujući izgradnju do četiri nova velika energetska bloka, kao i uvođenje do tri GW kapaciteta iz malih modularnih reaktora.

Sve ovo potiče od pozicije kada se Češka našla među 13 država članica koje su kritikovane od strane Evropske komisije zbog kašnjenja u dostavljanju ažurirane verzije dokumenta, što je dovelo do pokretanja prekršajnog postupka. Ali zahvaljujući višemesečnim pregovorima i konačnom finalizovanju plana, izbegnute su ozbiljne kazne. Ažurirani plan sada stavlja veći akcenat na obnovljive izvore i nuklearnu energiju kao temelje buduće proizvodnje električne energije, sa proširenom ulogom gasnih izvora i ključnom obavezom postepenog ukidanja upotrebe uglja do 2033. godine.

S obzirom na plan, predviđa se i drastično smanjenje zavisnosti od uvoza energije do 2050. godine, ukoliko se ostvare zadati ciljevi.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti