Sve veći broj kompanija prepoznaje prednosti investiranja u održivu energiju. Ovaj trend nije motivisan samo ostvarenjem ciljeva dekarbonizacije i klimatske neutralnosti već se javlja i kao odgovor na energetsku krizu koja je pogodila gotovo celu planetu. To je bio trenutak kada se uvidelo da dotadašnji izvori energije nisu stabilni i da je neophodno napraviti korak ka energetskoj tranziciji. U nastojanju da obezbede sigurne izvore energije za svoje poslovanje, kompanije sve češće razmatraju mogućnost uvođenja solarne energije. Ipak, donošenje takvih odluka zahteva pouzdanost u efikasnoj realizaciji projekata. Kada se projekat poveri timu stručnjaka, investitori žele da se uvere da su sve faze pažljivo isplanirane, što im omogućava da se fokusiraju na ostvarenje svojih poslovnih ciljeva.
Kompanija SAKURA ENERGY odlučila je da implementira održivu energiju u svoje poslovanje. Ova odluka predstavlja značajan korak ka smanjenju ekološkog otiska i poboljšanju energetske efikasnosti kompanije. Za realizaciju svoje ambiciozne ideje pronašli su pouzdanog partnera, kompaniju MT-KOMEX, koja sa svojim bogatim iskustvom u izgradnji solarnih elektrana nudi sveobuhvatnu podršku u svim fazama projekta, od inicijalne analize i projektovanja do implementacije i održavanja. Tim stručnjaka kompanije prati sve aspekte projekta, osiguravajući usklađenost sa najnovijim standardima i propisima u oblasti obnovljivih izvora energije.
Solarna elektrana „Sakura Park 1”, koja se nalazi na krovu objekta na Novom Beogradu, obuhvatiće 304 bifacijalna fotonaponska panela proizvođača „Luxor Solar”, koji su odabrani zbog svog visokog kvaliteta i efikasnosti. Bifacijalni solarni paneli dizajnirani su tako da generišu više električne energije prikupljajući sunčeve zrake koji se odbijaju o podlogu na kojoj se nalaze.
U FOKUSU:
- Zeleni projekti – TENT A dobija solarnu elektranu
- Ekološka vizija – zdravlje ljudi i prirode
- Uspon elektromobilnosti u Kraljevstvu fjordova
Paneli će biti postavljeni podužno (Landscape) na horizontalne krovne površine, raspoređeni u dva reda naspramno orijentisana u pravcu istok–zapad, uz nagib od 9°. Razmak između panela u horizontalnom pravcu iznosi 22 milimetra, dok je vertikalni razmak oko 140 mm. Dimenzije svakog panela su 2.279 × 1.134 × 30 milimetara, a težina pojedinačnog panela iznosi 32,7 kilograma.
Ukupna snaga fotovoltaičnih generatora iznosi 173,28 kWp DC. Za njihovo povezivanje na mrežu predviđena su četiri invertora naizmenične struje, svaki sa izlaznom snagom od 40 kW, proizvođača „Huawei”. Ukupna izlazna snaga svih invertora je 160 kW, a oni se AC kablovima povezuju u jedan AC razvodni orman unutar objekta. Generisana električna energija iz ove solarne elektrane biće korišćena za napajanje ormana sopstvene potrošnje sa delimičnom predajom električne energije u distributivni sistem. Procenjena godišnja proizvodnja električne energije iz solarne elektrane iznosiće 175.221,00 kWh, što potvrđuje efikasnost i kapacitet ovog projekta.
Primena solarne energije ima značajnu ulogu u zaustavljanju klimatskih promena kroz smanjenje emisija ugljen-dioksida, kao jednog od glavnih gasova sa efektom staklene bašte koji doprinosi globalnom zagrevanju. Kada se govori o solarnoj elektrani „Sakura Park 1”, očekivana godišnja ušteda ugljen-dioksida iznosi 82.317,25 kilograma, što potvrđuje ekološke koristi koje će ovaj projekat doneti ne samo u smislu postizanja klimatskih ciljeva već i u smanjenju zagađenja vazduha i poboljšanju kvaliteta života.
Priredila: Katarina Vuinac
Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala EKOLOŠKI TRANSPORT.