Put ka klimatskoj neutralnosti kroz zajedničke energetske inicijative

Pristupačna, čista, obnovljiva energija, niži računi za energiju, smanjenje energetskog siromaštva, više zelenih radnih mesta, samo su deo težnji gradova koji učestvuju misiji Evropske unije 100 klimatski neutralnih gradova.

Među njima je i šarmantni grad na severozapadu Češke, pod imenom Liberec, koji želi da oblikuje priču o održivoj energiji. Kao rezultat toga, Liberec koristi sredstva i prilagođene obrazovne programe iz Pilot Cities Programa kako bi pokrenuo svoju prvu energetsku zajednicu kroz projekat „Inicijativa održive energetske zajednice za grad Liberec”.

Na putu održive energetske zajednice Libereca i drugih gradova nalaze se pravne, finansijske i strukturne prepreke.

„Ubrzana klimatska tranzicija zahteva korišćenje energetskih zajednica kako bi se izgradile kolektivne intervencije koje smanjuju troškove i donose stabilnost lokalnim energetskim sistemima. Gradovima je potrebna podrška i stručnost kako bi postavili ispravne politike i pravne okvire, a zatim mobilizovali potrebna ulaganja za njihovo ostvarenje. Ova podrška je upravo razlog zašto postojimo”, kaže Tomas Osdoba, direktor NetZeroCities pri EIT Climate-KIC.

Održive energetske zajednice, službeno priznate u zakonodavstvu EU pre četiri godine, nude alternativu profitnom modelu velikih energetskih kompanija. To su kolektivi građana koji je samostalno organizovan da bi obezbedili energiju za svoje članove. Održive energetske zajednice dobijaju energiju iz obnovljivih izvora poput vetra ili solarnih panela.

Pročitajte još:

Ove zajednice imaju značajan potencijal, sa procenama koje sugerišu da bi mogle doprineti do 45 odsto proizvodnje obnovljive energije u Evropskoj uniji do 2050. godine. Kada je reč o Evropi, Holandija je najbolji primer uspeha energetskih zajednica i ima ih skoro 700.

Za razliku od nizozemskog modela, češko zakonodavstvo suočava se sa brojnim preprekama, a to je podstaklo Liberec da razvija sopstveni pristup.

Pavlina Tvrdikova, menadžerica za razvoj u Gradu Liberecu, istakla je da moraju više da nauče o finansiranju obnovljivih izvora energije i održive gradnje, kao i da planiraju pilot projekte vezane i za ulaganje građana i crowdfunding – prikupljanje sredstava za projekte putem malih donacija ili ulaganja većeg broja ljudi.

Dodaje da je deo njihovih strategija, između ostalog, ulaganje u  obrazovanje kako bi imali veštine za ostvarivanje ciljeva klimatske neutralnosti, kao i održive upotrebe energije u javnim prostorijama.

Gradovi poput Libereca uspostavljaju novi model odnosa sa svojim građanima, promovišući poverenje i spremnost na inovacije putem inicijativa kao što je ova, sa ciljem izgradnje klimatski neutralne budućnosti za sve.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti