U Novom Sadu u planu je izgradnja velikog solarno-termalnog postrojenja koje će obuhvatiti 38.600 m² solarnih kolektorskih polja, sezonsko skladište toplote, toplotnu pumpu i električni kotao. Sredstva za projekat obezbeđena su od strane Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koja je odobrila kredit u tranšama u iznosu od 105 miliona evra, a koristiće ga JKP „Novosadska toplana“, potpuno u vlasništvu Grada Novog Sada.
Projekat se zasniva na dva ključna stuba – zelenom i konkurentnosti.
Zeleni stub podržava nacionalne ciljeve za povećanje udela OIE u proizvodnji toplote, integracijom solarno-termalne energije i pumpi za toplotu u sistem daljinskog grejanja Novog Sada. Doprinosi i balansiranju viška energije iz iz vetra i solarnih panela iz vetra i solarnih panela, a takođe omogućava proizvodnju čiste energije, smanjujući potrošnju prirodnog gasa i emisiju CO2.
Kada je reč o konkurentnosti, projekat finansira uvođenje inovativne tehnologije u sektor daljinskog grejanja, uključujući najveći sistem sezonskog skladištenja toplote. Ova rešenja predstavljaju najsavremenije napretke u sektoru daljinskog grejanja na globalnom nivou, pozicionirajući Srbiju na čelo napora za energetsku tranziciju, navodi EBRD-a.
Pročitajte još:
- Saradnja sa KfW na OIE i modernizaciji sistema daljinskog grejanja
- Želja za većom zaradom ili neophodna poskupljenja: Koliko će građane ove zime koštati daljinsko grejanje?
- Pojedinačna ložišta najveći zagađivači jer se loži sve i svašta – kako daljinski sistem „približiti“ građanima
Projekat uključuje izgradnju sistema za sezonsko skladištenje toplotne energije u jami (PTES), koji će biti napunjen prečišćenom vodom iz reke Dunav. Skladištenje vode će biti dugoročno, uz minimalne gubitke usled isparavanja. Iako postoji rizik od provale podzemnih voda prilikom kopanja za podzemni deo PTES, biće implementirane odgovarajuće zaštitne mere.
Otpad koji se generiše tokom svih faza projekta biće pravilno upravljan kroz razvoj planova za upravljanje otpadom i nadzor izvođača radova u skladu sa zakonodavstvom. Projekat uključuje i izgradnju nasipa visine osam metara uz reku Dunav, koji je projektovan da izdrži poplave koje se javljaju jednom u 100 godina, kao i drenažni sistem za upravljanje poplavama, koji su procenjeni kao dovoljni za buduće klimatske promene.
Ovaj projekat je u skladu sa međunarodnim standardima, uključujući ISO standarde, kroz integrisani menadžment sistem koji osigurava primenu najboljih praksi za zaštitu životne sredine i društva. Takođe, sprovedena je procena uticaja na životnu sredinu i društvo (ESDD), a pripremljen je i specifičan Plan upravljanja životnom sredinom i društvom (ESMP).
Energetski portal