U eri ubrzanog prelaska na obnovljive izvore energije (OIE), odluka o tome gde graditi solarnu farmu ili vetroelektranu ključna je za maksimalno iskorišćavanje resursa i smanjenje troškova. Nova studija, objavljena u prestižnom časopisu Cell Reports Sustainability, donosi inovativan pristup planiranju, kombinovanjem preciznih vremenskih podataka, energetskog modeliranja i lokalnih geofizičkih uslova.
Istraživači sa Masačusetskog instituta tehnologije (MIT) otkrili su da koordinacija u postavljanju solarnih farmi, vetroelektrana i sistema za skladištenje energije može značajno smanjiti troškove i povećati dostupnost čiste energije. Korišćenjem vremenskih podataka i modeliranje na regionalnom nivou, tim je analizirao 138.271 potencijalnu lokaciju za izgradnju OIE u tri američka regiona – Novoj Engleskoj, Teksasu i Kaliforniji. Rezultati su pokazali da prostorna i vremenska komplementarnost obnovljivih izvora može smanjiti potrebu za skladištenjem i povećati efikasnost sistema.
Kada govorimo o izgranji velikih postrojenja, uglavnom se fokusiramo na nacionalne ciljeve prema kojima je potreno da, na primer, 30 odsto energije dolazi iz vetra i 20 odsto iz sunca. Mežutim, istraživači ističu da njihova metoda planiranja može da nam pomogne da odredimo gde tačno treba da izgradimo svaku elektranu na obnovljivu energiju, umesto da samo kažemo da ovaj grad treba da ima ovoliko vetro ili solarnih farmi.
„Iskorišćavanjem prirodne varijabilnosti obnovljivih resursa, možemo postići bolju ravnotežu između ponude i potražnje energije, što nije bilo moguće tradicionalnim pristupima planiranju”, kaže Lijing Ćiu, jedna od autora studije.
Pročitajte još:
- Lopatice vetroturbine ostaju izazov: više od 100.000 tona otpada do 2040.
- Solarna energija od početka do danas
- U delovima Evrope se crpe zalihe i uvozi gas kako bi se nadoknadila vetroenergija
Ključni nalazi studije:
- Prostorna komplementarnost: Lokacije sa visokim potencijalom vetra noću mogu kompenzovati nedostatak solarne energije, dok dnevni vetrovi u drugim regijama dopunjuju noćne resurse.
- Vremenske varijacije: Fokus na kratkoročne vremenske promene tokom 24 časovna ciklusa omogućava bolje usklađivanje proizvodnje i potražnje.
- Smanjena potreba za skladištenjem: Precizno planiranje može znatno smanjiti potrebu za skupim sistemima za skladištenje energije.
Istraživači kažu da je njihov okvir veoma fleksibilan i da se lako može prilagoditi bilo kom regionu kako bi se izračunali lokalni geofizički i drugi uslovi. U Teksasu, na primer, vršni vetrovi na zapadu se javljaju ujutru, dok se duž južne obale javljaju popodne, tako da se ova dva prirodno dopunjuju.
Saurab Amin, glavni istraživač na ovoj studiji, kaže da je iznenađujuće to što su ostvarene značajne uštede od analize relativno kratkoročnih varijacija u toko 24 časa.
„Ova studija pokazuje da zapravo postoji skriveni potencijal za uštedu troškova u iskorišćavanju lokalnih vremenskih obrazaca, što može rezultirati novčanim smanjenjem troškova skladištenja”, kaže Amin.